Była muzyka, modlitwa, życzenia świąteczne i wystawy rękodzielnicze. W Ośrodku Kultury w Szczawnem odbyło się Wielkanocne Ekumeniczne Spotkanie, które zgromadziło rzesze mieszkańców.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez Krystynę Galik-Harhaj, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy. W podniosły i pełen zadumy moment, uczestników spotkania wprowadził zespół „Łem-My” z Komańczy, który wykonał pieśń modlitewną pt. „Boże wysłuchaj błagania”. Po odśpiewaniu pieśni miała miejsce wspólna modlitwa poprowadzona przez duchownych: ks. Bolesława Burka, emerytowanego proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Rzepedzi, ks. Juliana Felenczaka, proboszcza Parafii Prawosławnej w Szczawnem, ks. Marka Gocko, proboszcza Parafii Prawosławnej w Komańczy oraz ks. Bogdana Kiszko, proboszcza Parafii Greckokatolickiej w Mokrem.

Fot. GOK Komańcza

Następnie Roman Bzdyk, wójt gminy Komańcza złożył wszystkim zgromadzonym życzenia oraz podziękował osobom zaangażowanym w przygotowanie stołu ekumenicznego. Na scenie głos zabrali również Piotr Uruski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i ks. Julian Felenczak.

Nie zabrakło wyrobów rękodzielniczych

Spotkaniu w Szczawnem towarzyszyła wystawa pisanek łemkowskich i stoisko z wyrobami rękodzielniczymi, biżuterią koralikową, którą przygotowała Marianna Jary. Na stołach królowały potrawy tradycyjne wielkanocne, jak żurek z jajkiem, półmiski z wędlinami i serami swojskimi, pieczeń rzymska, biała kiełbasa, chrzan z żurawiną, chleby pieczone, baby wielkanocne, mazurki, serniki czy makowce.

Wielkanocne Ekumeniczne Spotkanie udało się zorganizować po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronowirusa. Organizatorem przedsięwzięcia była Gmina Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla Pani Elżbiety Farbaniec, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Czystogarbie i Pań z Koła za pomoc w przygotowaniu poczęstunku na Spotkanie Wielkanocne

– mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy składając również podziękowania dla wszystkich pracowników za pomoc przy organizacji spotkania i dla osób które wsparły nas poprzez zapewnienie transportu dla gości z Ukrainy.