Niezwykły świat galicyjskich cerkwi został utrwalony na fotografiach z okresu od końca XIX wieku, po koniec lat trzydziestyvh XX wieku. Wiele zdjęć przepadło, wiele pewnie znajduje się w nieznanych rękach, jednak ich dużą część zebrał Paweł Kusal - pasjonat historii i starych fotografii. Od wielu lat gromadzi ten bezcenny zbiór. To właśnie dzięki tej pasji mógł powstać album o świecie, który już odszedł...
Kilka lat temu powstał pierwszy album o galicyjskich cerkwiach "Zapomniane cerkwie". W nim znalazły się fotografie świątyń znajdujących się obecnie na terenie Polski. Album wydało Wydawnictwo Ruthenus.
Teraz został wydany album o cerkwiach znajdujących się na terenie obecnej Ukrainy "Cerkwie Galicji Wschodniej". Ten album został wydany kilka dni temu przez Wydawnictwo Libra.
Tak o albumie pisze współautor - Stanisław Kryciński
Drewniana architektura cerkiewna Wschodniej Galicji jest zjawiskiem, które nie ma sobie równych w skali Europy. Różnorodność typów i bogactwo form wprawia w zdumienie każdego, kto zapozna się z tym tematem.
Szczególnie zachwycają się nim przybysze z krajów, gdzie buduje się z kamienia, a drewno służy tylko jako opał. Zachwycają, a jednocześnie dziwią, że można budować takie cuda z tak nietrwałego materiału.
Rzeczywiście pożary były plagą dziesiątkującą drewnianą architekturę sakralną, ale mimo to, do początku XX wieku dotrwały setki przepięknych cerkwi, z których najstarsze sięgały początku XVI wieku.
Później na cerkwie drewniane spadły inne nieszczęścia. Wiele bezcennych budowli rozebrano w związku z budową nowych - murowanych. Obie wojny światowe również zebrały swoje żniwo. Ciężki czas nastał, gdy tereny Galicji znalazły się pod panowaniem sowieckim. Znów najwyższej klasy świątynie rozpadały się pozbawione opieki lub były rozbierane.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.