Reklama

Przemysław Czarnek miał przyjechać do Ustrzyk Dolnych na spotkanie z Bartoszem Romowiczem. Minister edukacji odwołał wizytę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Romowicz | Facebook / gov.pl

Przemysław Czarnek miał przyjechać do Ustrzyk Dolnych na spotkanie z Bartoszem Romowiczem. Minister edukacji odwołał wizytę - Zdjęcie główne

Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych i Przemysław Czarnek, minister edukacji | foto Bartosz Romowicz | Facebook / gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki odwołał swój sobotni przyjazd do Ustrzyk Dolnych. Spotkanie miało dotyczyć między innymi spraw związanych z edukacją i podręcznikiem do przedmiotu Historia i teraźniejszość. „Nie skomentuje tego” – napisał Bartosz Romowicz.

Odwołana wizyta w Ustrzykach Dolnych

Przemysław Czarnek nie przyjedzie do Ustrzyk Dolnych, gdzie już od pewnego czasu miał zaplanowaną wizytę z burmistrzem Bartoszem Romowiczem. Oficjalnie miało dojść do niej w pierwszy dzień października, jednak tak się nie stanie.

Postanowiłem nie komentować, a jedynie Państwa informuję

- napisał w mediach społecznościowych Bartosz Romowicz.

Włodarz gminy załączył także scan otrzymanego maila. W jego treści nie znajdziemy odpowiedzi na powód związany z taką decyzją, a jedynie informację, że nowy termin zostanie ponownie wyznaczony. 

Kontrowersje związane z podręcznikiem do HiT-u

Podręcznik do nowego przedmiotu Historia i teraźniejszość od początku wzbudzał dyskusję w przestrzeni publicznej. Działo się tak za sprawą wielu kontrowersji, które się w nim znajdują. Swojego zdania w tej sprawie nie krył Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, który podkreślił, że w jego ocenie przekazywana treść stanowczo przekracza granice maksymy „szkoła uczy” i wchodzi w sferę światopoglądową. Najbardziej kontrowersyjne są określenia dotyczące metody invitro. 

Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju 'produkcję'? Miłość rodzicielska była i pozostanie podstawą tożsamości każdego człowieka, a jej brak jest przyczyną wszystkich prawie wynaturzeń natury ludzkiej. Ileż to razy słyszymy od ludzi wykolejonych: nie byłem kochany w dzieciństwie, nikt mi nic nie dał, więc sam sobie muszę brać

- czytamy we fragmencie podręcznika autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego.

Zakaz korzystania z podręcznika

W związku z tym włodarz podjął decyzję zakazującą korzystania z tego podręcznika w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych. Dodał także, że nauczyciel prowadzący przedmiot będzie realizował podstawę programową z przygotowanych przez siebie indywidualnych materiałów, które szkoła będzie bezpłatnie przekazywała uczniom.

Głos w tej sprawie szybko zabrał Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, który podkreślił, że burmistrz Romowicz nie ma takiego prawa, ponieważ nie ma do tego uprawnień. 

Co do pana burmistrza Ustrzyk Dolnych, jest taki cytat w 'CK Dezerterzy' jak gefrajter Kania mówi do von Nogay’a, że tak to już w życiu jest, że idiota daje znać o sobie pierwszy. Pan burmistrz może zakazać czytania tej książki swojej żonie, jeśli ją ma. Nie ma uprawnień do tego, by zakazywać czegokolwiek na płaszczyźnie edukacji, jest organem prowadzącym, a nie organem nadzoru pedagogicznego

- powiedział minister.

Zaproszenie i planowana wizyta w Ustrzykach Dolnych

Bartosz Romowicz rozmawiał telefonicznie z Przemysławem Czarnkiem. Podczas wymiany zdań uzgodniono wizytę ministra w Ustrzykach Dolnych, która miała odbyć się przed 13 września. 

Panie burmistrzu serdecznie dziękuje za zaproszenie. Chętnie odwiedzę gminę Ustrzyki Dolne, by omówić sprawy edukacji i problemy, o których Pan wspomniał

- napisał wówczas na Twietterze minister Czarnek. 

Następnie data zmieniła się, a wizytę zaplanowano na 1 października. Tego dnia minister ma być również na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie wygłosi wykład inauguracyjny. Mimo, że Przemysław Czarnek będzie przebywał w mieście oddalonym o 100 kilometrów od Ustrzyk, postanowił odwołać przyjazd. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy