Komunikat pogodowy na rozpoczynający się weekend

Na rozpoczynający się weekend ponownie zapowiadane są intensywne opady śniegu. Oznacza to, że przetarte w ciągu ostatnich dni szlaki, zginą pod warstwą pokrywą śnieżną. Zmienne temperatury mogą sprzyjać tworzeniu się zalodzeń na wielu ścieżkach. Ponadto silny wiatr dochodzący do 60 km/h znacząco utrudni wędrówkę po górach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Bieszczady z lepszym dostępem do komunikacji publicznej

„Warunki są trudne, jeśli wybieracie się w góry to zaplanujcie dobrze trasę, tak aby nie przekroczyła Waszych możliwości kondycyjnych” – apeluje dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na wyprawę koniecznie trzeba zabrać odpowiedni ubiór chroniący przed wiatrem, ciepłą herbatę, naładowany telefon i dodatkowe źródło energii, na przykład powerbank.

„Dzień jest krótki, nie zapominajmy o latarkach, które mogą okazać się niezbędne jeśli wyjście zajmie więcej czasu niż planowaliśmy. Na stromych i zalodzonych odcinkach szlaków mogą przydać się raki lub raczki” – czytamy w komunikacie BdPN-u.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W bieszczadzkich dolinach leży od 5 do 15 centymetrów śniegu. Z kolei w górnych partiach gór średnia grubość pokrywy śnieżnej waha się od 30 do 40 centymetrów. Nadal obowiązuje pierwszy, najniższy, stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono przede wszystkim na zawietrznych stokach i obejmuje połoniny Wetlińską i Caryńską, Tarnicę, Halicz, Wielką Rawkę oraz Szeroki Wierch.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / Bieszczadzki Park Narodowy, GOPR Bieszczady