Reklama

Reklama

Cerkiew w Berezce. Dzisiaj po świątyni sprzed 155 lat pozostały ruiny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto zobaczyć Berezka to niewielka miejscowość położona przy Małej Obwodnicy Bieszczadzkiej. To właśnie tam możemy zobaczyć ruiny sprzed 155 lat. Mimo że są to tylko pozostałości po świątyni, to jest to bardzo okazałe i warte do odwiedzenia miejsce.

Cerkiew w Berezce

Cerkiew w Berezce. Parafialna świątynia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego została wzniesiona w 1868 roku. Zastąpiła we wsi wcześniejszą drewnianą cerkiew, pochodzącą z XV wieku (prawdopodobnie z roku 1444 – taka data widniała na jednej z belek ściągających zwieńczenie), która rozebrana została w drugiej połowie XIX wieku. W roku 1914 przeprowadzono renowację ikonostasu, zaś w roku 1920 odnowiono całą cerkiew. Po 1947 roku stała opuszczona. Trzy lata później bez powodzenia próbował przejąć ją kościół rzymskokatolicki. W latach pięćdziesiątych cerkiew straciła blachę z pokrycia dachu, zerwaną przez pracowników miejscowego PGR-u, co przyspieszyło dewastację. Obecnie obiekt znajduje się w ruinie. Zachowały się mury do wysokości gzymsu koronującego.

Przy cerkwi znajdowała się nieistniejąca już dzwonnica, na której w XIX wieku wisiały, opatrzone ruskimi napisami, dwa dzwony z 1671 i 1697 roku.

Ruiny zlokalizowane są na około 14 kilometrze drogi między Leskiem a Polańczykiem. W Berezce skręcamy na Bereżnicę Wyżna, przejeżdżamy niecałe 200 metrów, następnie skręcamy w prawo i dalej jeszcze 700 metrów.

źródło: Kryciński S., "Cerkwie w Bieszczadach", Pruszków 2005.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy