W sobotni wieczór na placu nad rzeką Osławicą w Komańczy odbyła się kolejna edycja Przeglądu Filmów Karpackich. Zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć cztery filmy.

Wydarzenie kulturalne rozpoczęło się rozstrzygnięciem konkursu plastycznego pn. „Gmina Komańcza okiem Nikifora”, w którym udział wzięły dzieci i młodzież szkolna w przedziale wiekowym od 5 do 18 lat. Głównym celem konkursu było przedstawienie oczyma dzieci i młodzieży twórczości malarza prymitywisty – Nikifora, budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców gminy Komańcza oraz umożliwienie uczestnikom zaprezentowania swojego talentu plastycznego. Ponadto konkurs miał pobudzić i rozwinąć inwencję twórczą uczestników, spopularyzować działania plastyczne, a także poszerzyć wiedzę z zakresu różnych technik plastycznych.

Laureaci konkursu

Kategoria klasy 0-III:

I miejsce Ewa W. oraz Bruno B.
II miejsce Zuzanna B. oraz Hania M.
III miejsce Adam Ś. oraz Artur Ś.

Wyróżnienia:
Justyna B., Maciej B., Olena B., Tatiana Cz., Dawid H. oraz Mikołaj S.

Kategoria klasy IV-VI:

I miejsce Maria M.
II miejsce Mykhailo B.
III miejsce Marysia Cz.

Kategoria klasy VII-VIII:

I miejsce Daryna B.
II miejsce Mateusz B.
III miejsce Dmytro B.

Projekcja filmów

Po rozdaniu nagród nadszedł czas na projekcje filmów. W trakcie trwania przeglądu wyświetlone zostały cztery filmy.

„Wileżyński – alchemik ze Lwowa” – dokument fabularyzowany poświęcony Marianowi Wieleżyńskiemu – pionierowi polskiego gazownictwa i założycielowi pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. W filmie zobaczyć można m.in. Wojciecha Zielińskiego, Annę Cieślak oraz Marcina Kwaśnego. Jest to najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw, której to premiera miała miejsce w czerwcu 2021 roku.

„Łukasiewicz – nafciarz, romantyk” – fabularyzowany dokument o twórcy przemysłu naftowego Ignacym Łukasiewiczu. Opowiada o jego życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej. Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce.

„Nikifor, moje drugie imię” – to opowieść o Nikiforze Krynickim, malarzu, który został zaliczony do światowej czołówki malarzy prymitywnych. Film powstał w 2009 roku. Opowiada o ostatnich dniach życia chorego na gruźlicę Nikifora. Artysta spędził je w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu koło Jasła.

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” – to dokument fabularyzowany, który przybliża jednocześnie codzienne życie Prymasa, ale przede wszystkim przypomina jak doszło do powstania niezwykłego dzieła, przesłania dla duchownych i wiernych dla całego Polskiego Kościoła, dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego”.

Pokazy nieba nocą

Warto wspomnieć, że projekcjom filmowym towarzyszył pokaz nieba nocą zorganizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii „HORYZONTY” w Rzeszowie, w ramach projektu „Karpackie Gwiezdne Niebo”, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak również wśród turystów.

Głównym organizatorem „II Przeglądu Filmów Karpackich” był Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, pod patronatem Gminy Komańcza.

Źródło: GOK Komańcza

Kamil Mielnikiewicz