Bieszczadzkie Drezyny Kolejowe to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji przez turystów przyjeżdżających w Bieszczady. Codziennie, w okresie wakacyjnym z „pomarańczowych wagoników” korzystają setki osób. Ze względu na wznowienie połączeń kolejowych do Ustrzyk Dolnych, wprowadzono znaczące zmiany w rozkładzie jazdy drezyn.

Powrót pociągów na linię kolejową nr 108

Wraz z początkiem wakacji, Samorząd Województwa Podkarpackiego uruchomił połączenia kolejowe na trasie Sanok – Ustrzyki Dolne – Sanok. Pociąg wyjeżdża ze stacji początkowej w weekendy o godzinie 06:18 i 19:31, z kolei w drogę powrotną – o godzinie 07:32 i 20:43. Jak twierdzili samorządowcy, ustalenie takich godzin było wynikiem funkcjonowania na linii kolejowej nr 108 Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych. Ponad tydzień temu prywatny przewoźnik SKPL poinformował oficjalnie o uzupełnieniu wcześniejszych kursów kolejnymi. Od 16 lipca, podróżni mogą skorzystać z nowych połączeń do Ustrzyk Dolnych. Jak czytamy w rozkładzie, kursy z Sanoka zaplanowano na godzinę 08:55, 11:35 oraz 17:25, z kolei z Ustrzyk o 10:15, 15:50 i 18:41. Dodatkowo w soboty o 13:46 oraz w niedziele i święta o 15:17 skład dojeżdża do Uherzec Mineralnych.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

W weekendy nie pojedziemy drezynami z Uherzec

Pojawienie się dodatkowych pociągów spowodowało, że do końca wakacji, w weekendy na stacji w Uhercach Mineralnych zawieszono działalność drezyn rowerowych. Ich właściciel Janusz Demkowicz, informuje, że od poniedziałku do niedzieli można skorzystać z tej popularnej atrakcji na stacji w Ustrzykach Dolnych. Przez cały tydzień realizowane będą kursy w kierunku Krościenka. Czy „pomarańczowe wagoniki” znikają z Uherzec? Zdecydowanie nie! Będą one dostępne od poniedziałku do piątku.

Na przestrzeni pięciu dni realizowanych jest osiem kursów. O godzinie 09:00 i 14:00 drezyny wyruszają na trasę Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne, o 09:30, 12:00, 14:30 i 16:30 – Uherce Mineralne – Olszanica – Uherce Mineralne oraz o godzinie 11:30 i 16:00 – Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne. Odcinki różnią się długością i czasem przejazdu. Do Stefkowej, Jankowiec i z powrotem przejazd zajmuje 1,5 godziny (12 kilometrów), z kolei do Olszanicy i z powrotem 1 godzinę (8,5 kilometra).

Ile kosztuje przejazd drezyną? Opłata pobierana jest za wynajęcie całej drezyny i kosztuje 120 złotych na przejazd do Olszanicy oraz 130 złotych na przejazd do Stefkowej i Jankowiec. Bilet można zakupić za pośrednictwem strony internetowej.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Przez cały tydzień realizowane będą kursy z Ustrzyk Dolnych do Krościenka (godzina: 09:05, 11:35 i 14:05) oraz Brzegów Dolnych (09:35, 12:05, 14:35 i 16:35). Przejazd do Krościenka i z powrotem zajmie podróżnym 2 godziny i w tym czasie przejadą 16 kilometrów, a do Brzegów – 1 godzinę, a długość trasy to 8 kilometrów.

Połączenie turystyki z zamiłowaniem do tradycji kolejarskiej

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe na przestrzeni ostatnich lat stały się jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Łączą one turystykę i zamiłowania do tradycji kolejarskiej. Liczący ponad 140 lat odcinek trasy kolejowej można podziwiać z platformy „pomarańczowego wagonika” napędzanego – tak jak na rowerze – siłą własnych mięśni nóg. Główną siedzibą drezyn jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, zlokalizowana na rozwidleniu tras drogowych wielkiej pętli bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych oraz drogi prowadzącej do Soliny i Polańczyka. W Ustrzykach Dolnych letni punkt drezyn zlokalizowano na stacji PKP przy ulicy Dworcowej 10.

Zdjęcie główne: Kamil Mielnikiewicz