W związku z zaistniałą sytuacją, sklepy na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego będą mogły być otwarte w niedzielę. Jak powiedział rzecznik rządu, jest to stan wyższej konieczności.

W województwie podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, po których poruszają się osoby przemieszczające się z terenu Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że otwarcie sklepów w tym momencie, gdy mamy tysiące uchodźców, jest uzasadnione

– poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział też skorygowanie stosownych przepisów.

Zakaz handlu w niedzielę

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w 7 niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje między innymi działalności pocztowej. Ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 złotych do 100 tysięcy złotych kary. Z kolei przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Zgodnie z nowelą, która weszła w życie 1 lutego bieżącego roku, w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie będą mogły działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 procent przychodów ze sprzedaży danej placówki.