Na terenie Nadleśnictwa Stuposiany jest wyznaczonych 8 ścieżek dydaktycznych:

  • „Krutyjówka” – trasa ścieżki przebiega od Mucznego do Zagrody żubrów. Po drodze można obserwować zabudowę skarpy potoku Muczny, a po jego przekroczeniu przebudowę drzewostanów na gruntach porolnych w nieistniejącym przysiółku Krutyjówka.
  • „Brenzberg” – ścieżka zaczyna się ok. 1 km za Mucznem. Prowadzi do polany, gdzie stała leśniczówka, w której UPA dokonało bestialskiego mordu 74 Polaków w sierpniu 1944 r.
  • „Trasą Kolejki Wąskotorowej” – ścieżka na długim odcinku biegnie trasą kolejki wąskotorowej. Ma ok 8 km długości. Znajdują się na niej tablice edukacyjne, parking oraz taras widokowy z panoramą na Kosowiec i Magurę Stuposiańską.
  • „Jodła” – ścieżka ta swój początek ma w Pszczelinach i prowadzi do miejsca gdzie niegdyś rosła najgrubsza jodła w Polsce o wieku 200 lat, obwodzie 527 cm oraz wysokości 42 m. Jednak w grudniu 2013 r. drzewo zostało powalone przez wiatr.
  • Pichurow – trasa ścieżki zaczyna swój bieg przy filarach dawnej kolejki wąskotorowej. Dalej, po prawej stronie możemy podziwiać przełom potoku Roztoki. W końcu ścieżka doprowadza na taras widokowy z panoramą na najwyższe szczyty polskich Bieszczad.
  • „Stare Procisne” – ścieżka zaczyna się przy miejscu postoju pojazdów Hłynny, gdzie potok Wołosaty wpada do Sanu. Na trasie możemy znaleźć tablice informacyjne z historią wsi Procisne.
  • „Za Domkiem Myśliwskim” – na trasie tej ścieżki możemy podziwiać piękno bieszczadzkich lasów. Z tablic edukacyjnych dowiemy się, jak ważną funkcję pełnią niezagospodarowane fragmenty terenu nieporośnięte drzewami, butwiejące pnie czy usychające drzewa.
  • „Wokół Mucznego” – trasa biegnie przez bardzo malowniczy teren, u podnóża Jeleniowatego, wzdłuż potoków Muczny i Hnyła. Świetnie nadaje się do nordic walking, a zimą jest wykorzystywana do narciarstwa biegowego.

Z uwagi na to, że są to ścieżki biegnące głównie po lesie, spacer z wózkiem jest bardzo ciężki, a w niektórych miejscach nawet niemożliwy. Jeżeli chodzi o spacer z psem to nie ma problemu, jednakże należy pamiętać, aby pies był na smyczy.

Pomniki przyrody występują na terenie całego Nadleśnictwa Stuposiany i jest ich aż 26. Podzielone są na: 25 pomników przyrody ożywionej (drzewa) oraz 1 pomnik przyrody nieożywionej (jaskinia).

Na terenie Nadleśnictwa Stuposiany znajduje się bardzo dużo atrakcji turystycznych: