Na okres ponad 5 tygodni zamknięto ścieżkę edukacyjną „Trasą Kolejki Wąskotorowej”. Jak poinformowało Nadleśnictwo Stuposiany, zakaz wstępu obowiązuje od 20 kwietnia do 31 maja, a powodem takiej decyzji są prace leśne prowadzone na tym terenie.

Ścieżka edukacyjna „Trasą Kolejki Wąskotorowej”

Początek ścieżki znajduje się na Wilczej Górze po prawej stronie drogi Stuposiany – Muczne i na długim odcinku biegnie trasą byłej kolejki wąskotorowej. Cel jej wykorzystania to trasa spacerowo-turystyczna o długości 8 kilometrów, jak również biegowa trasa narciarska. Aktualnie szlak wyposażony jest w tablice edukacyjne, parking oraz taras widokowy z którego roztacza się widok na las Kosowiec ze szczytem Prypiczek (958 m n.p.m.), Magurę Stuposiańską (1016 m n.p.m.) czy część dawnej wsi Stuposiany (obecne Pszczeliny). Ponadto każdy będący tam turysta może zobaczyć miejsca po dawnych polach uprawnych i pastwiskach, obecnie porośniętych olszą szarą i świerkiem.

Kolejka wąskotorowa

Fot. Nadleśnictwo Stuposiany

Od początku swojego istnienia, ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Trasą Kolejki Wąskotorowej” ma za zadanie przybliżyć turystom historię bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej. Szlak przebiega w dużej części szlakiem kolejki, która miała długość 60,5 kilometra i wiodła z Ustrzyk Górnych przez Bereżki, Pszczeliny, Stuposiany, Muczne, Tarnawę do Sokolik Górskich. Po torach kursowały lokomotywki parowe opalane bukowymi polanami. Nadano im imiona „Maryśka”, „Zośka”, „Madziarka” i „Baligrodka”. Każda z nich miała swój charakterystyczny „świst”, po którym poznawano ją i prowadzącą skład obsługę.

Ścieżka obfituje w walory przyrodnicze, co zagwarantuje miłe wspomnienia zarówno dla indywidualnych turystów, jak i całych rodzin.

Źródło i zdjęcie główne: Nadleśnictwo Stuposiany