Już po raz siódmy w Mucznem, w Bieszczadach odbył się Bieg Narciarski „Tropem Żubra”. Impreza od zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem i podobnie było w tym roku. Na starcie zawodów stanęła prawie setka zawodników.

Dobre warunki pogodowe zachęciły prawie 100 zawodników do wystartowania w Biegu. Część z nich przyjechała wcześniej, by zapoznać się z trasą, reszta dotarła w sobotę.

Dorośli zawodnicy rywalizowali na dystansie 9 kilometrów na trasie z homologacją FIS. Pierwszy na mecie pojawił się Marcin Węgrzyn, natomiast wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Zuzanna Konik. Rozegrano również zawody leśniczek i leśników. W kategorii kobiet wygrała Dominika Dąbrowska-Duda z RDLP w Krośnie, a w kategorii mężczyzn Mateusz Mandziuk z RDLP w Lublinie.

Fot. Dominik Jagieła, RDLP Krosno

Rozegrano również biegi na krótkich dystansach, w których rywalizowały dzieci i młodzież. Na trasie tego dnia szusowali również weterani szlaków narciarskich i turystycznych, jak choćby Jacek Kranz z Wołosatego.

„Muczne od kilku lat może się szczycić posiadaniem homologacji FIS dla tras biegowych, natomiast warunki tym razem do łatwych nie należały, bowiem zmrożone tory i zjazdy, mimo wysokiej pokrywy śniegu, stawiały równie wysokie wymagania. Jest to jednak miejsce, gdzie najdłużej w Bieszczadach można uprawiać narciarstwo biegowe, do czego serdecznie wszystkich zachęcamy” – zaznaczał Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.

Głównym organizatorem imprezy było Nadleśnictwo Stuposiany i Stowarzyszenie Bieszczadzkie Trasy Narciarskie, działające od ośmiu lat w Stuposianach. Uczestnicy, prócz medali, otrzymywali też produkty marki „Dobre z lasu”. Dekoracji zwycięzców dokonali: Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie i Ewa Tkacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.

/RDLP Krosno, Edward Marszałek/