W Lutowiskach odbyło się uroczyste oddanie i poświęcenie nowej podstacji Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego. To długo wyczekiwana inwestycja przez ratowników medycznych.

W Lutowiskach w 2004 roku utworzono filię pogotowia ratunkowego. Od samego początku jej istnienie ratownicy dbają o bezpieczeństwo nie tylko lokalnych mieszkańców, ale również turystów. Wówczas zdecydowano się na taki krok, ponieważ najbliższa stacja mieściła się w Ustrzykach Dolnych, mieście oddalonym o blisko 30 km. W razie wyjazdu, karetka docierała na miejsce zdarzenia za późno. Ówczesny wójt gminy Lutowiska zabezpieczył potrzebną kwotę pieniędzy na przygotowanie pomieszczeń, z kolei dyrektor ZOZ w Ustrzykach Dolnych zapewnił obsługę medyczną oraz samochód. Dzięki temu czas dojazdu do chorego w Ustrzykach Górnych, Wołosatem czy Mucznem, skrócił się o połowę.

Kiedy osiemnaście lat temu utworzona została ta najdalej wysunięta na wschód jednostka ratownictwa, załoga ulokowana została w suterenach urzędu gminy Lutowiska na około trzy miesiące. Niestety to „tymczasowe” rozwiązanie trwało nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

W 2018 roku pojawiły się rozmowy na temat rewitalizacji budynku strażnicy WOP, policji i rehabilitacji. Wtedy w ratowników Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego wstąpiła nadzieja na poprawę warunków socjalnych. I tak dzięki wysiłkowi władz samorządowych oraz zaangażowaniu pracowników urzędu gminy, w Lutowiskach poświęcono i oddano do użytku nową stację ratownictwa medycznego na miarę XXI wieku.

Źródło: BPR

Kamil Mielnikiewicz

W Lutowiskach oddano do użytku nową stacje pogotowia ratunkowego

W Lutowiskach oddano do użytku nową stacje pogotowia ratunkowego