Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zmniejszyło stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach – z drugiego do pierwszego. Jednak nie należy zapominać o bezpieczeństwie i ostrożności.

W ostatnich dniach w Bieszczadach utrzymywały się dobre warunki atmosferyczne. Świeciło słońce, co w znacznym stopniu poprawiło stabilność pokrywy śnieżnej. W związku z tym bieszczadzki oddział GOPR zdecydował o zmniejszeniu zagrożenia lawinowego występującego na nielicznych, rozległych stromych stokach, między innymi w masywach Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki, połonin Caryńskiej i Wetlińskiej oraz Szerokiego Wierchu.

W wyniku ocieplenia górna warstwa zamarzła tworząc niełamliwą, stabilną powierzchnię. Na znacznym obszarze występuje zróżnicowana grubość pokrywy oscylująca od 50 do 150 centymetrów. Wraz ze wzrostem wysokości może osiągnąć ona nawet 200 centymetrów. Nadal duże ilości śniegu zalegają przy górnej granicy lasu, a grzbiety w znacznym stopniu są wywiane. Z kolei w bieszczadzkich dolinach pokrywa śnieżna nie przekracza 40 centymetrów.

Aktualnie w górach występuje temperatura powietrza w przedziale od -2 do -5 stopni Celsjusza. Wieje przy tym umiarkowany i silny wiatr południowy i południowo-zachodni, którego prędkość może osiągnąć nawet 60 km/h.

Szlaki turystyczne częściowo przetarte, wyrazistość ich przebiegu uzależniona od aktualnej widzialności.