Służba Śniegowo-Lawinowa w dniu dzisiejszym przeprowadziła pomiary, z których wynika, że najprawdopodobniej na południowo-wschodniej wystawie Szerokiego Wierchu samoczynnie zeszła lawina. Jej szerokość obrywu wyniosła 502 metry, natomiast długość toru lawiny w najdłuższym miejscu 100 metrów. „Jedną z cech charakterystycznych bieszczadzkich lawin jest to, że są one szersze niż dłuższe, czyli obryw jest szerszy niż długość toru” – informuje Bieszczadzka Grupa GOPR.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Stuposiany – Tarnawa Niżna. Zimowe działania drogowe, które wpływają bezpieczeństwo

Fot. GOPR Bieszczady | Facebook

W Bieszczadach od kilku dni obowiązuje pierwszy – w pięciostopniowej, rosnącej skali – stopień zagrożenia lawinowego. Dotyczy on między innymi połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu. Wyzwolenie lawiny możliwe jest przy dużym obciążeniu dodatkowym w miejscach na bardzo stromych stokach. Z uwagi na to, prawdopodobne jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Fot. GOPR Bieszczady | Facebook

Ratownicy zalecają szczególną ostrożność wszystkim osobom wybierającym się na strome lub ekstremalne stoki. Ponadto przypominają o poruszaniu się po wyznaczonych szlakach turystycznych.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / GOPR Bieszczady