W Bieszczadach rozpoczęła się akcja, której celem jest przede wszystkim zwalczanie zagrożeń dla środowiska naturalnego na wodach i terenach przywodnych. Służby będą kontrolować brzegi Sanu, Hoczewki czy Solinki, by wyeliminować wszelkie działania kłusowników.

W Zagórzu, w dolinie rzeki San odbyła się inauguracja akcji „Tarliska 2022”, która ma związek z rozpoczynającym się tarłem ryby świnki. Wraz z początkiem wiosny, kiedy nadchodzi pora tarła, ryby wpływają ławicami do rzeki Osława i przedzierają się do miejsc swojego urodzenia. Tarło ryb łososiowatych oraz ryby świnki jest ważne nie tylko dla przyrody, ale także dla gospodarki. Prowadzone działania mają na celu przede wszystkim przeciwdziałanie kłusownictwu.

Połączenie sił i środków z doświadczeniem, znajomością terenu i zwyczajów ryb, nie dają kłusownikom żadnych szans. Do działań pod nazwą „Tarliska 2022”, zaangażowano między innymi patrole konne, przewodników z psami, quady, drona czy terenowe samochody. Policjanci wraz ze strażnikami będą kontrolować przestrzeganie przepisów dotyczących okresów ochronnych. Podczas patroli będą sprawdzać, czy wędkarze przebywający nad wodą nie popełniają wykroczeń – mają wykupione licencje oraz to, co mają w sieciach.

Organizatorami przedsięwzięcia jest Państwowa Straż Rybacka, Straż Leśna oraz Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Zorganizowane działania odbywały się na terenie trzech powiatów: sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Obejmowały swoim zasięgiem miejsca wokół obszarów wodnych, takich jak: Osława, San, Hoczewka, Solinka, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie.

Źródło i zdjęcie główne: KPP Sanok