W gminie Ustrzyki Dolne i powiecie bieszczadzkim rozszerzona zostanie sieć turystycznych tras rowerowych. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji technicznej. Jednak jak zauważono, nie będzie to inwestycja prosta do zrealizowania.

Plany powstania ścieżek rowerowych w Bieszczadach

Coraz więcej osób przekonuje się do roweru, by zadbać o zdrowie i kondycję. Wiedzą o tym także samorządowcy, którzy zaplanowali rozbudowę sieci turystycznych tras w regionie. Zarząd Województwa Podkarpackiego wraz z poszczególnymi samorządami głowi się nad dokumentacją techniczną i projektową.

Etap projektowania ma zakończyć się w tym lub przyszłym roku. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie oszacować wartości wykonania ścieżek rowerowych. Jest to trudna inwestycja do zrealizowania, a wynika to z ukształtowania terenu między innymi na trasie z Ustrzyk Dolnych do Ustrzyk Górnych

– mówi Joanna Szozda, dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Trasy w Bieszczadach częścią najdłuższego szlaku w Polsce

Zgodnie z planem lokalna sieć dróg rowerowych ma zostać połączona ze szlakiem Greenway Karpaty Wschodnie oraz z najdłuższym szlakiem w Polsce, czyli Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, mającym blisko 2000 kilometrów długości i przebiegającym przez 5 województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Bieszczady to rejon słynący z przyrody i coraz lepiej rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Problemem jest jednak brak ścieżek rowerowych. Według koncepcji, szlak powstanie wzdłuż wschodniej granicy z Ukrainą aż do Wołosatego. Green Velo wydłuży się o dalsze 174 kilometry, co da łącznie ponad 2160 kilometrów. Ponadto odcinek Ustrzyki Górne – Cisna połączy go ze szlakiem Greenway Karpaty Wschodnie.

Zgodnie z planem wykonanie tras polegać będzie na remoncie i odnowieniu nawierzchni istniejących dróg powiatowych, przebudowie wewnętrznych dróg leśnych oraz rozbudowie dróg krajowych i wojewódzkich. Chodzi o stworzenie ścieżek rowerowych lub pieszo-rowerowych.

Zdjęcie główne: pixabay.com / zdj. ilustracyjne

W Bieszczadach powstaną nowe ścieżki rowerowe W Bieszczadach powstaną nowe ścieżki rowerowe