Kolejna bieszczadzka jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej została wyposażona w nowy wóz bojowy. W ostatnim czasie samochody trafiły już między innymi do Baligrodu i Cisnej, teraz z kolei do Olszanicy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Olszanicy może pochwalić się długą historią. Jednostka powstała w 1926 roku i od samego początku istnienia, jej celem jest bezustanne niesie pomocy poszkodowanym i potrzebującym. Dotychczas w taborze jednostki znajdował się jeden, mały samochód marki Renault. Ze względu na to, strażacy postanowili zawalczyć o większy pojazd. Dzięki pomocy Jacka Dydka, komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesku, Krzysztofa Zapały, wójta gminy Olszanica oraz Roberta Petki, zastępcy wójta, udało się pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Wkład własny wyniósł 306 tysięcy złotych, natomiast całość to kwota oscylująca w granicach 821 tysięcy złotych.

Przedostatni dzień sierpnia 2021 roku można nazwać dniem historycznym. To właśnie w poniedziałkowy wieczór do Olszanicy przyjechał średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM z napędem 4×4. Przywitali go zarówno strażacy z okolicznych jednostek, jak i mieszkańcy. Miejscowi druhowie racami dymnymi stworzyli niepowtarzalny klimat, a dobiegający dźwięk syreny podkreślił znaczenie tego wydarzenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Problemy z przebudową Chatki Puchatka

Piotr Kozicki, naczelnik miejscowej jednostki, podziękował w imieniu wszystkich druhów za tak liczne zgromadzenie się mieszkańców w tym wyjątkowym dniu oraz ciągłe wsparcie. Ponadto zachęcił do wpłacania pieniędzy na zbiórkę, dzięki której nowy wóz zyska najpotrzebniejszy sprzęt. Za zebrane środki jednostka zakupi armaturę wodną (rozdzielacza, prądownice, węże strażackie), sprzęt burzący (siekiery, młoty, topory, ręczne rozpieracze do otwierania drzwi), sprzęt do ratownictwa drogowego oraz sprzęt oświetleniowy przenośny, torbę ratunkową, sprzęt łączności. Link do zbiórki znajduje się pod tym linkiem.

Kamil Mielnikiewicz