Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej powstanie obserwatorium astronomiczne. Politechnika Rzeszowska, która jest właścicielem obiektu zawarła porozumienie z Polską Agencją Kosmiczną.

Bieszczady to miejsce najmniej zanieczyszczone światłem, a występująca tam dobra przejrzystość atmosfery pozwala na prowadzenie optycznych obserwacji astronomicznych. Z uwagi na to Polska Agencja Kosmiczna wspólnie z Politechniką Rzeszowską planuje uruchomić nowe obserwatorium właśnie na tym obszarze. Według wstępnych planów na terenie szybowiska w Bezmiechowej POLSA przeprowadzi prace budowlane, a także zapewni obsługę i utrzymanie infrastruktury przeznaczonej do obserwacji. Jak podkreślił Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, głównym celem obserwatorium będzie wyszukiwanie i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi. Przy jej ciągle rosnącej liczbie jest to konieczne dla unikania zderzeń i zapewnienia bezpieczeństwa. Ponadto budowa obserwatorium w Bezmiechowej przyczyni się również do lepszego kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce.

Fot. Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

Zdaniem Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego podpisane porozumienie jest kolejną inicjatywą związaną z rozwojem branży kosmicznej na terenie województwa. Marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że tego typu inicjatywy jak budowa obserwatorium w Bieszczadach będą zawsze wspierane.

Jesteśmy jedynym województwem, którego inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka. To jest DNA Podkarpacia i takie inwestycje zawsze będziemy wspierać. Bezmiechowa już jest znanym lotniczym ośrodkiem w naszym regionie, a wspólne plany, które prezentujemy, spowodują jeszcze większe nim zainteresowanie

– mówi marszałek.

Podpisane porozumienie o współpracy Politechniki Rzeszowskiej z Polską Agencją Kosmiczną to gwarancja że obserwatorium może zacząć działać nawet w perspektywie kilku najbliższych miesięcy.

Zdjęcie główne: Kamil Mielnikiewicz