reklama

Ustrzyki Górne „końcem świata”? Nie! To doskonała baza wypadowa na bieszczadzkie szlaki turystyczne [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ustrzyki Górne „końcem świata”? Nie! To doskonała baza wypadowa na bieszczadzkie szlaki turystyczne [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Warto zobaczyć Ustrzyki Górne przez niektórych uznawane za „koniec świata”, w sezonie letnim są tak naprawdę dobrze rozwijającą się - pod względem turystycznym - miejscowością. Na jej terenie znajduje się baza noclegowa o różnym standardzie, lokale gastronomiczne, szlaki piesze, siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego czy placówka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
reklama

Ustrzyki Górne leżą „na końcu świata”. Z takim sformułowaniem można spotkać się niekiedy ze strony osób odwiedzających Bieszczady. Ta mała miejscowość zlokalizowana na skraju południowo-wschodniej Polski, tuż przy granicy z Ukrainą. Mimo swojego położenia geograficznego jest dobrze rozwinięta pod względem turystycznym i każdego roku zachęca rzeszę gości do ponownego przyjazdu. Oprócz domów mieszkalnych, w Ustrzykach Górnych mieszczą się pensjonaty, hotele, szlaki piesze na najpopularniejsze bieszczadzkie szczyty, główna siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Stacja Ratunkowa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy placówka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Osoby, które nie miały okazji być w tej części Bieszczadów, niejednokrotnie mogli o niej usłyszeć i zobaczyć na zdjęciach w mediach społecznościowych czy w serialu reżyserii Michała Gazdy pt. „Wataha”. To właśnie tam, w strażnicy służbę pełnił Wiktor Rebrow.

Ustrzyki Górne. Pierwsze lata istnienia i okres wojen

Ustrzyki Górne położone są u zbiegu potoków Wołosatki, Rzeczycy i Terebowca. Specyficzny mikroklimat sprawia, że zima jest tu sroga, a lata są słoneczne. Wieś znajduje się na terenie gminy Lutowiska, w powiecie bieszczadzkim. Pierwsze wzmianki o Ustrzykach Górnych pochodzą z 1529 roku, natomiast jako istniejąca wieś datowane są one na rok 1580. Miejscowość była lokowana na prawie wołoskim, a powstała na południowych gruntach Stuposian. Z historycznych zapisków można się dowiedzieć, że był tu  nawet młyn wodny.

Fot. Cristoforo/fotopolska.eu | Ustrzyki Górne. Schronisko górskie PTTK "Kremenaros". Lata 1960-1969

W 1914 roku Ustrzyki Górne należały między innymi do Augusta Nowaka, który posiadał tartak. Była to bardziej osada leśna niż wieś, stąd na potrzeby pozyskiwania drewna wybudowano kolejkę wąskotorową do Sokolików. W czasie I wojny światowej, na tym terenie toczyły się najcięższe walki o przełęcz Beskid i Użocką. W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Ustrzyki Górne”. Wieś została zajęta 27 września 1944 roku przez wojska radzieckie.

Ustrzyki Górne zniszczono całkowicie w latach 1945–1947 na skutek działań NKWD, wojska radzieckiego i sotni Bira. Miejscowa ludność polska po 10 miesiącach od wkroczenia Armii Radzieckiej w czerwcu 1945 roku została wysiedlona i wywieziona do Polski lub do łagrów. Pozostałą ludność ukraińską wysiedlono w 1951 roku do ZSRR, a oporni trafili na Syberię.

W latach 80., Ustrzyki zaczęły rozwijać się jako osada leśna. Na miejscu cmentarza greckokatolickiego wybudowano kościół parafialny pw. św. Anny oraz powstały budynki siedziby Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ustrzyki Górne. Co można tam zobaczyć?

Ustrzyki Górne to niewielka miejscowość, która w sezonie turystycznym zamienia się w tętnicą życiem „osadę”. Piękne krajobrazy, dobrze rozwinięte sieci szlaków turystycznych sprawiają, że każdy może spędzić tu czas w atrakcyjny i przede wszystkim aktywny sposób. Zarówno Ustrzyki, jak i mieszcząca się 4 kilometry dalej miejscowość Wołosate traktowane są jako dobre destynacje na wyjście w góry. Popularnym celem wypraw jest tu Połonina Caryńska, na którą podróż czerwonym szlakiem trwa około 2,5 godzin oraz Tarnica, szlakiem czerwonym przez Szeroki Wierch.

Fot. atom/fotopolska.eu | Ustrzyki Górne. Parking przy szlaku na Szeroki Wierch

W Ustrzykach Górnych, w sezonie działa sklep spożywczy oraz sklepiki z pamiątkami. Zimą należy się liczyć z tym, że odcinek Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej nie zawsze jest przejezdny, a jak jest możliwość przejazdu, lepiej zabrać ze sobą łańcuchy śniegowe. Ponadto warto wspomnieć, że istnieje tu Ośrodek Muzealny PTTK poświęcony turystyce górskiej w Karpatach Wschodnich i Huculszczyźnie. Jest to także siedziba parafii pw. św. Anny do której należy kościół w Pszczelinach, Mucznem i Tarnawie Niżnej. Obok świątyni zlokalizowany jest także Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny im. Jana Pawła II.

Fot. marek45/fotopolska.eu | Ustrzyki Górne. Sklepik z pamiątkami

Choć stałych mieszkańców jest tu niewielu, nocleg można znaleźć bez problemów. Kuszą schroniska oraz gospodarstwa agroturystyczne, dzięki którym można spędzić w tym pięknym zakątku wyjątkowy urlop. W Ustrzykach Górnych znajduje się między innymi Zajazd pod Caryńską, który słynie z organizacji ciekawych imprez i koncertów, oferując jednocześnie noclegi w komfortowych warunkach.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama