Długi weekend majowy to zazwyczaj pierwsze dni rozpoczynającego się letniego sezonu turystycznego. Właśnie w tym czasie turyści odwiedzający Bieszczady mogą skorzystać z atrakcji, które od jesieni pozostają zamknięte. Jednym z takich punktów są Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe w Uhercach Mineralnych.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe na weekend majowy

Po sześciu miesiącach na tory linii kolejowej nr 108 ponownie wyjadą Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Inauguracyjny kurs odbędzie się już w najbliższy piątek 29 kwietnia, a z przejażdżki wagonikiem będzie można skorzystać do 3 maja. Jak informują właściciele, od piątku do wtorku, każdego dnia realizowanych będzie 8 kursów. O godzinie 09:00, 11:30, 14:00 oraz 16:00 drezyny wyruszą na trasę Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne, z kolei o 09:30, 12:00, 14:30 i 16:30 na trasę Uherce Mineralne – Olszanica – Uherce Mineralne. Oba te odcinki różnią się długością i czasem przejazdu. Do Stefkowej i z powrotem przejazd zajmuje 1,5 godziny (12 kilometrów), z kolei do Olszanicy i z powrotem 1 godzinę (8,5 kilometra).

Ile kosztuje przejazd drezyną? Opłata pobierana jest za wynajęcie całej drezyny i kosztuje 120 złotych na przejazd do Olszanicy oraz 130 złotych na przejazd do Stefkowej. Bilet można zakupić za pośrednictwem strony internetowej.

Połączenie turystyki z zamiłowaniem do tradycji kolejarskiej

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe na przestrzeni ostatnich lat stały się jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Łączą one turystykę i zamiłowania do tradycji kolejarskiej. Liczący ponad 140 lat odcinek trasy kolejowej możemy podziwiać z platformy „pomarańczowego wagonika” napędzanego – tak jak na rowerze – siłą własnych mięśni nóg. Główną siedzibą drezyn jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, zlokalizowana na rozwidleniu tras drogowych wielkiej pętli bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych oraz drogi prowadzącej do Soliny i Polańczyka.