Od wczoraj trwa zbiórka najpotrzebniejszych artykułów, które na pomoc obywatelom Ukrainy. Pierwsze, najpotrzebniejsze rzeczy trafiają regularnie do osób oczekujących w długich kolejkach na przejściu granicznym w Krościenku.

Na przejściu granicznym w Krościenku, mimo natężonego ruchu jest bezpiecznie, a sytuacja jest opanowana. Aktualnie na wjazd na terytorium Polski trzeba czekać kilkanaście godzin. Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich działań czuwa Straż Graniczna, Wojska Obrony Terytorialnej, Policja i inne służby państwowe. Uchodźcy, którzy wjeżdżają do naszego kraju kierują się do punktów recepcyjnych, w których czeka na nich ciepły posiłek i miejsce do odpoczynku. W kolejnym dniu wyruszają w dalszą drogę do miejsca swojej destynacji. Są i tacy, którzy od razu kontynuują podróż w głąb Polski.

Bieszczadzkie samorządy, jak i prywatne osoby zajmują udzielaniem pomocy humanitarnej. Na apel Ustrzyk Dolnych odpowiedziała cała Polska. Dzięki temu udało się zabrać bardzo dużo potrzebnych artykułów, które regularnie trafiają na przejście graniczne. Ze względu na niskie temperatury w nocy, priorytetem są koce i śpiwory.

W mediach społecznościowych cały czas pojawiają się kolejne wiadomości od osób prywatnych, którzy oferują pomoc w zakwaterowaniu lub transporcie od granicy.

Zdjęcie główne: Miasto i Gmina Lesko | Facebook