Tysiące turystów na Tarnicy

Jak czytamy na stronie BdPN, są takie dni, gdzie szczyt Tarnicy zdobywa nawet ok. 4 tys. osób. W związku ze znacznie zwiększoną liczbą odwiedzających BdPN mogą występować problemy z parkowaniem.

Parkingi przy wejściach na popularne szlaki są już zapełnione ok. godz. 10.30 – 11.00. W późniejszych godzinach występują trudności z zaparkowaniem. Pamiętajcie, że parkowanie poza wyznaczonym do tego miejscem powoduje paraliż komunikacyjny i może skutkować mandatem.

tysiące-osob-w-bieszczadach-problemy-z-parkowaniem
Fot. Saga

Przepełnione Wołosate i Przełęcz Wyżniańska

Największe problemy z miejscami parkingowymi występują w miejscowości Wołosate skąd prowadzi szlak na Tarnicę.

Już w Ustrzykach Górnych postawiono tablicę informującą o liczbie wolnych miejsc. Komunikat BRAK lub BRAK WOLNYCH MIEJSC oznacza, że wszystkie miejsca parkingowe są zapełnione i nie ma możliwości legalnego zaparkowania samochodu.

W związku z powyższym BdPN zachęca do pozostawienia samochodu już na parkingu w Ustrzykach Górnych. Zlokalizowano go przy czerwonym szlaku na Szeroki Wierch. Parking może służyć również tym osobom, które wybierają się z UG na Połoninę Caryńską.

tysiace-osob-w-bieszczadach-polonina-carynska
Fot. Saga

Również zaparkowanie na Przełęczy Wyżniańskiej może być problematyczne. Prowadzą stąd szlaki w kierunku Połoniny Caryńskiej i obu Rawek (Małej i Wielkiej) również może być problematyczne. Tutaj po zapełnieniu parkingu tworzą się korki.

Kupuj bilety online

Aby uniknąć stania w kolejkach do kas biletowych warto kupić bilet online na stronie e-parki. Należy zwrócić uwagę, ze na terenie BdPN mogą występować problemy z siecią komórkową więc najlepiej potwierdzenie zakupu mieć przy sobie.

Wejście bez kolejki jest możliwe dla osób posiadających bilety, a także dla osób z ważną Kartą Dużej Rodziny. Potwierdzenie zakupu biletu lub Kartę należy przed wejściem okazać obsłudze punktu kasowo – informacyjnego.

Zakup biletu na miejscu możliwy jest tylko GOTÓWKĄ.

Aby zmniejszyć natężenie ruchu na najpopularniejszych szlakach Bieszczadzki Park Narodowy poleca kilka mniej uczęszczanych tras:

Żródło: BdPN