Nadleśnictwo Lutowiska w najnowszym komunikacie poinformowało o tymczasowym zamknięciu fragmentu ścieżki dydaktycznej Dwernik-Otryt-Chmiel oraz fragmentu szlaku konnego PTTK prowadzącego z Dwernika do schroniska „Chata Socjologa” na Otrycie.

Fragment ścieżki dydaktycznej zamknięto do 30 września bieżącego roku. Podjęto taką decyzję w związku z pracami z zakresu pozyskiwania i zrywki drewna. Jednocześnie Nadleśnictwo Lutowiska poinformowało, że w dalszym ciągu możliwy będzie ruch turystyczny w stronę schroniska „Chata Socjologa” oraz szczytu Trohaniec szlakiem niebieskim PTTK, przebiegającym z Dwernika do Polany.

Ścieżka dydaktyczna Dwernik-Otryt-Chmiel

Ścieżka liczy łącznie 3 kilometry. Rozpoczyna się w Dwerniku, o czym informuje tablica, zaś kończy się w Chmielu prowadząc przez południowy fragment Otrytu. Na trasie ścieżki wyznaczono 5 przystanków oraz 2 punkty widokowe z których roztacza się widok między innymi na Magurę Stuposiańską, Połoninę Wetlińską, Dwernik Kamień oraz na Dolinę Sanu. Wyznaczone przystanki informują o historii Dwernika i Chmielu oraz o wielkiej różnorodności świata roślin i zwierząt.

Okres wiosenny daje znakomitą możliwość obserwacji ptaków, które mają tu miejsca lęgowe i szukają pożywienia. Same zwierzęta są trudne do spotkania i obserwacji, mimo że na trasie można zauważyć często ich ślady. W połowie trasy osiągając kulminację wzniesienia (Pasma Otrytu) zlokalizowana jest „Chata Socjologa”.

Zdjęcie główne: zdjęcie ilustracyjne