Pierwszy etap gigantycznej inwestycji

W Bieszczadach zakończył się etap powstawania kolei widokowej nad zaporą, który związany był z rozciąganiem liny kolei na podporach. Specjalistyczny dron wzbił się na wysokość ponad 75 metrów, by rozciągnąć na podporach linę z kevlaru o średnicy 1 mm. Po tym rozciągnięte zostały liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz stalowa lina o średnicy 24 mm. Rozłożona przy pomocy specjalnych wyciągarek. Następnie założona na podpory i zamontowana została docelowa lina o średnicy 47 mm po której, już w przyszłym roku, poruszać się będą gondole kolei PKL.

„Powstały już dwie stacje Plasza oraz stacja znajdująca się na Górze Jawor. Powstało także wszystkich pięć podpór kolei, z czego najwyższa z nich podpora numer 3 mierzy 75 metrów wysokości. Podczas realizacji tej inwestycji dbamy o każdy szczegół i detal. Chcemy, aby ta nowa atrakcja turystyczna w Solinie, była sposobem na poznanie tego miejsca z innej perspektywy” – mówi Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych.

Kolejne koło zamachowe turystyki w Bieszczadach

Adam Piątkowski, wójt gminy Solina, podkreślił, że współpraca z Polskimi Kolejami Linowymi jest ogromną szansą, która stanie się kolejnym motorem napędowym turystyki w Bieszczadach, a także w całym regionie Podkarpacia.

Fot. PKL

Na przyszły rok zaplanowano montaże sterowania, zainstalowanie kabin gondolowych, dokończenie konstrukcji wieży widokowej. Ponadto prace elewacyjne i wykończeniowe, wyposażenie obiektów gastronomicznych, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina.

Efekty prac już w wakacje

Zgodnie z planem nowy ośrodek PKL w Solinie dostępny będzie dla turystów już latem przyszłego roku. Stanie się on interesującym pomysłem i możliwością spędzenia atrakcyjnie czasu w Bieszczadach. Już niebawem podróż wagonikiem kolei będzie sposobem, by zobaczyć spektakularne bieszczadzkie krajobrazy, Jezioro Solińskie oraz zaporę z zupełnie nowej perspektywy. Początek podróży rozpoczynać będzie się od korony zapory – stacji Plasza. Na ponad 1,5 kilometrowej trasie, którą pokonamy wagonikiem kolei PKL podziwiając krajobrazy, dotrzemy na Górę Jawor i do wieży widokowej. Ośrodek PKL Solina będzie miejscem niezapomnianej i rodzinnej zabawy w bliskim kontakcie z naturą.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / PKL