Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali troje młodych Irakijczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę ukraińsko-polską. Był to 13 podobny przypadek w 2022 roku.

Do nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski doszło wczoraj w nocy ze środy na czwartek, na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Huwnikach. Mundurowi wyposażeni w kamery termowizyjne zauważyli trzy osoby przekraczające granicę w miejscu niedozwolonym. Natychmiast przystąpiono do legitymowania. Zatrzymani to obywatele Iraku, dwóch mężczyzn oraz kobieta w wieku od 23 do 25 lat. Dwie osoby miały przy sobie irackie dokumenty.

„W takcie rozmowy z funkcjonariuszami cudzoziemcy opowiedzieli historię swojej wyprawy. Legalnie dostali się drogą lotniczą na Ukrainę, później zorganizowali sobie transport do granicy z Polską. Ich ostatecznym celem były Niemcy, gdzie chcieli dołączyć do rodzin” – informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Trwają czynności zmierzające do przekazania imigrantów na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

Od początku 2022 roku funkcjonariusze BiOSG zatrzymali 13 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji do Polski. Byli to obywatele Afganistanu, Turcji oraz Iraku.

/BiOSG/