Już za cztery miesiące wyścig Tour de Pologne przemierzać będzie drogi województwa podkarpackiego. Po raz kolejny trasę zlokalizowano blisko granicy polsko-ukraińskiej, za którą obecnie trwa wojna. Czesław Lang w jednej z wypowiedzi wspomniał o przygotowaniach planu B.

Jedna z największych imprez sportowych w Polsce

Na przełomie lipca i sierpnia na terenie województwa podkarpackiego zaplanowano jedną z największych cyklicznie rozgrywanych imprez sportowych w Polsce – Tour de Pologne. Wyścig organizowany przez byłego kolarza Czesława Langa jest w gronie najbardziej prestiżowych zawodów kolarskich świata. Zawody obserwowane są przez miliony kibiców, zarówno w Polsce, ale i zagranicą.

W związku z trasami, które zlokalizowano w niedalekiej odległości od granicy polsko-ukraińskiej rozpoczęły się spekulacje na temat możliwych zmian, w związku z wydarzeniami, jakie odbywają się każdego dnia tuż za naszą wschodnią granicą.

Jesteśmy myślami z naszymi braćmi Ukraińcami, wspieramy ich. Nie mieści się w głowie, co się tam dzieje

– mówi Czesław Lang w rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl

Trasy Tour de Pologne mogą ulec zmianie

Jak zauważył Czesław Lang, trwają prace nad planem „B”. Jednak nie ma mowy o zmianie miast, w których zawodnicy będą startowali i finiszowali, ale już sam przebieg poszczególnych etapów będzie skorygowany.

Odsuniemy trasę od granicy, jak tylko będzie to możliwe. Musimy przygotować taki plan „B” na wypadek, gdyby wojna w Ukrainie nie zakończyła się do przełomu lipca i sierpnia

– informują organizatorzy.

Trasa musi być skorygowana nie tylko z powodu bezpieczeństwa zawodników, ale również możliwości pokazywania wyścigu z powietrza. Helikoptery, które relacjonują zawody, w obecnej sytuacji nie wszędzie mogłyby wzbić się w powietrze. Niebo nad wieloma terenami Podkarpacia jest bardzo mocno pilnowane przez wojsko.

Jeden z etapów ponownie w Bieszczadach

Przypomnijmy. Czwarty etap Tour de Pologne odbyć się ma 2 sierpnia 2022 roku. Start zaplanowano na Rynku w Lesku. Następnie kolarze przejadą małą pętlą bieszczadzką przez Hoczew, Berezkę, Myczków, Polańczyk, Sakowczyk, Rajskie, Polanę, Czarną Górną, Równię, Ustrzyki Dolne. Dalej będą kierować się na Krościenko, Liskowate, Arłamów, Wolę Korzeniecką, Birczę, Tyrawę Wołoską, Bykowce, by po 179 kilometrach dotrzeć ostatecznie do Sanoka.

Trasy Tour de Pologne mogą ulec zmianie Trasy Tour de Pologne mogą ulec zmianie