reklama

Tarnica. Najwyższy szczyt Bieszczadów.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Szlaki ścieżki bezdroża
reklama

Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów (1346 m n.p.m.), zwieńczony masywnym, żelaznym krzyżem papieskim.

Do 2016 roku w każdy Wielki Piątek docierały tutaj tysiące pielgrzymów w ramach Drogi Krzyżowej.

Z tego już chociażby wynika, że najkrótsza, oznakowana na niebiesko trasa prowadząca z Wołosatego na Tarnicę nie należy do specjalnie trudnych, a pokonamy ją w niecałe 2 godziny. Połoniny Tarnicy i Halicza ta najbardziej efektowna krajobrazowo część Bieszczadów. Bez wątpienia widokowo zachwycająca, wszak jesteśmy w samym sercu Bieszczadów Wysokich.

Wracać możemy tą samą trasą (ok. 1 godzina) lub czerwonym szlakiem przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych (trochę ponad 2 godz.).

Nazwa Tarnica ma pochodzenie rumuńskie i w tłumaczeniu oznacza siodło. Początkowo nazwa odnosiła się do przełęczy pod Tarnicą, która rzeczywiście przypomina siodło - patrząc od strony Wołosatego.

Przy krótkim podejściu z węzła szlaków, tuż przy trasie znajduje się osobliwość geologiczna - jaskinia szczelinowa - odkryta przez turystę z Gorlic w 2003 r. Ze względu na bezpieczeństwo turystów jej wylot został zasypany w 2008 r. przez pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Tarnica z Ustrzyk Górnych

Gdybyście chcieli wejść na Tarnicę z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch to długim dość łagodnym podejściem będziecie się wspinać ok. 3 godz. Trasę tę polecam, gdyż niewątpliwie jest atrakcyjniejsza pod względem widoków od trasy niebieskiej, prowadzącej z Wołosatego.

Krzyż na Tarnicy / Fot. krystianwin

Krzyż na Tarnicy

Na szycie Tarnicy znajduje się wielki stalowy krzyż, który postawiono dla upamiętnienia jubileuszu 2000 roku oraz pontyfikatu papieża Polaka. Karol Wojtyła podczas jednej ze swoich wędrówek w 1953 r. wszedł na Tarnicę. To wydarzenie upamiętnia tablica z 1987 r., która była umieszczona na uprzednio stojącym tu krzyżu.

Tarnica jest niezwykłym punktem widokowym. Spod krzyża rozpościera się piękna dookolna panorama. Na południowy - wschód na Karpaty Ukraińskie i najwyższy szczyt całych Bieszczadów - Pikuj (1409 m), a na zachodzie wszystkie pasma polskich Bieszczadów. Pięknie prezentuje się też Połonina Bukowska ciągnąca się od Bukowego Berda aż po Kińczyk Bukowski.

Tarnica jest jednym z najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich szczytów. Latem na szlaku bywa bardzo tłoczno. W 2021 r. w sezonie turystycznym na szczyt Tarnicy wędrowało nawet 4 tys. osób dziennie.

[Best_Wordpress_Gallery id="26" gal_title="Tarnica"]

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama