Do 2016 roku w każdy Wielki Piątek docierały tutaj tysiące pielgrzymów w ramach Drogi Krzyżowej.

Z tego już chociażby wynika, że najkrótsza, oznakowana na niebiesko trasa prowadząca z Wołosatego na Tarnicę nie należy do specjalnie trudnych, a pokonamy ją w niecałe 2 godziny. Połoniny Tarnicy i Halicza ta najbardziej efektowna krajobrazowo część Bieszczadów. Bez wątpienia widokowo zachwycająca, wszak jesteśmy w samym sercu Bieszczadów Wysokich.

Wracać możemy tą samą trasą (ok. 1 godzina) lub czerwonym szlakiem przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych (trochę ponad 2 godz.).

Nazwa Tarnica ma pochodzenie rumuńskie i w tłumaczeniu oznacza siodło. Początkowo nazwa odnosiła się do przełęczy pod Tarnicą, która rzeczywiście przypomina siodło – patrząc od strony Wołosatego.

Przy krótkim podejściu z węzła szlaków, tuż przy trasie znajduje się osobliwość geologiczna – jaskinia szczelinowa – odkryta przez turystę z Gorlic w 2003 r. Ze względu na bezpieczeństwo turystów jej wylot został zasypany w 2008 r. przez pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Tarnica z Ustrzyk Górnych

Gdybyście chcieli wejść na Tarnicę z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch to długim dość łagodnym podejściem będziecie się wspinać ok. 3 godz. Trasę tę polecam, gdyż niewątpliwie jest atrakcyjniejsza pod względem widoków od trasy niebieskiej, prowadzącej z Wołosatego.

Krzyż na Tarnicy / Fot. krystianwin

Krzyż na Tarnicy

Na szycie Tarnicy znajduje się wielki stalowy krzyż, który postawiono dla upamiętnienia jubileuszu 2000 roku oraz pontyfikatu papieża Polaka. Karol Wojtyła podczas jednej ze swoich wędrówek w 1953 r. wszedł na Tarnicę. To wydarzenie upamiętnia tablica z 1987 r., która była umieszczona na uprzednio stojącym tu krzyżu.

Tarnica jest niezwykłym punktem widokowym. Spod krzyża rozpościera się piękna dookolna panorama. Na południowy – wschód na Karpaty Ukraińskie i najwyższy szczyt całych Bieszczadów – Pikuj (1409 m), a na zachodzie wszystkie pasma polskich Bieszczadów. Pięknie prezentuje się też Połonina Bukowska ciągnąca się od Bukowego Berda aż po Kińczyk Bukowski.

Tarnica jest jednym z najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich szczytów. Latem na szlaku bywa bardzo tłoczno. W 2021 r. w sezonie turystycznym na szczyt Tarnicy wędrowało nawet 4 tys. osób dziennie.