Kim jest „Żmiju”?

Andrzej „Żmiju” Borowski to człowiek z charyzmą i artystyczną duszą. W Bieszczady po raz pierwszy przyjechał w 1978 roku. Przybył w ten zakątek Polski na plener malarski ze szkoły plastycznej, do której uczęszczał we Wrocławiu. Zachwyt, jaki go ogarnął będąc w tym miejscu, zaowocował tym, że zostawił swoje dotychczasowe życie i mówiąc przysłowiowo „wyjechał w Bieszczady” i jak to zazwyczaj bywa – został do dnia dzisiejszego.

galeria-u-zmija
Fot. fp/ Andrzej Borowski Żmiju

Prowadzi on nie tylko działalność artystyczną, ale też działa na rzecz dzikich zwierząt zamieszkujących południowe tereny Podkarpacia. Jak sam o sobie mówi, jest malarzem animalistą, ponieważ motywem przewodnim jego obrazów są sylwetki zwierząt. Chodząc po lesie, przemierzając zarośla, odnajduje sens swojego życia, to co najbardziej sobie ceni, czyli święty spokój. „Żmiju” marzył zawsze o zobaczeniu na żywo niedźwiedzi czy wilków.

praca-zmija-w-wilczej-jamie-wilki
Fot. Fp/Andrzej Borowski „Żmiju”

Nie było to łatwe zadanie, jednak, gdy nadszedł ten moment, kiedy było dane mu dane je zobaczyć – zaczął je malować. Wśród hałaśliwej i pełnej chaosu rzeczywistości, wyróżnia się swoim malarstwem, które emanuje pięknem i naturalnością.

Andrzej Borowski znany jest również z serialu dokumentalnego „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”.


galeria-u-zmija-andrzej-borowski
Fot. fp/ Andrzej Borowski „Żmiju”

A dlaczego „Żmiju”? Taki pseudonim wziął się od jego zamiłowania do węży. Kocha Eskulapy, dlatego jeden z kolegów nazwał go „Żmiju”. Jeszcze wtedy nikt nie zdawał sobie sprawy, że taka ksywa zostanie z nim do dziś.

„Galeria u Żmija” czyli sztuka emanująca pięknem

Można powiedzieć, że Andrzej Borowski to malarz z zamiłowania. Bardzo często pokazuje swoje dzieła podczas różnych imprez. Najczęściej można było je spotkać w Bieszczadzkiej Galerii Sztuki „Synagoga” w Lesku. Od początku wakacji jest to również możliwe w Wojtkowej.

Miejscu nietuzinkowym, wartym odwiedzenia nie tylko przez koneserów, ale także osób będących w Bieszczadach. To obowiązkowy punkt na artystycznej mapie tego zakątka naszego kraju.


Galeria Andrzeja Borowskiego „Galeria u Żmija”

Wojtkowa 26
38-712 Wojtkowa
Gmina Ustrzyki Dolne, powiat bieszczadzki

Tel: 517 918 177

Kamil Mielnikiewicz