Zapomniane miejsce – Dołżyca koło Komańczy

szlaki-sciezki-bezdroza W Dołżycy koło Komańczy znajduje wodospad, który na przestrzeni ostatnich lat mimo swojego uroku nie przyciąga zbyt wielu turystów.

Kamil Mielnikiewicz

Opublikowano: 17 lipca 2020 10:54 | Aktualizacja: 20 lipca 2020 10:53

Dołżyca to mała miejscowość na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. To właśnie tu poza utartymi szlakami, przy drodze oddalonej o 3 km od Komańczy możemy znaleźć mały ale ciekawy wodospad na potoku Dołżyca.

 

Jeszcze do niedawna z powodu wysokich traw był on niewidoczny i tylko okoliczni mieszkańcy wiedzieli, że coś takiego tam się znajduje. Teraz się to zmieniło, teren jest zadbany i dla zwiększenia atrakcyjności tego miejsca wybudowano platformę widokową, więc nie trudno przeoczyć tego punktu, zwłaszcza, że jest on również zaznaczony w większości przewodników turystycznych tego regionu.

 

Jeżeli mamy na sobie odpowiednie obuwie jesteśmy w stanie bez problemu zejść w dół, do stóp wodospadu.

 

Jak dojechać?

 

Będąc w Komańczy skręcamy z drogi wojewódzkiej nr 892 na drogę nr 897 w kierunku miejscowości Jaśliska. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów zjeżdżamy w wąską uliczkę po lewej stronie prowadzącą do Dołżycy. 

 

Poza wodospadem mieści się tu również cmentarz, jednak do czasów obecnych zostało z niego niewiele. Najstarszy z nagrobków pochodzi z 1986 roku. Tuż obok cmentarza znajduje się nietypowy dom. Dlaczego nietypowy? Ponieważ na jego dachu umieszczony jest krzyż. Jest to dawna kaplica rzymskokatolicka. 

 

Droga w jedną stronę

 

W przypadku miejscowości Dołżyca, odpowiednim odzwierciedleniem rzeczywistości jest powiedzenie „droga w jedną stronę” bo tak naprawdę dalej już nie dojedziemy. Trasa kończy się kilka kilometrów przed granicą ze Słowacją. 

 

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • avatar

  19 dni temu | ocena +0 / -0

  Kamil Mielnikiewicz

  Zgadza się! W Bieszczadach jest wiele tajemniczych a zarazem rzadko odwiedzanych miejsc.

 • avatar

  19 dni temu | ocena +0 / -0

  next

  Ewidentnie widać, że jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Nie tylko połoniny. Super.