Zwierzęta w służbach MSWiA

Aktualnie we wszystkich formacjach podległych MSWiA służy łącznie 1207 psów i 62 konie. Rocznie około 10 proc. zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na „emeryturę”.

W Polskiej Straży Granicznej służy 246 psów. Są to psy tropiące, patrolowo – obronne i psy specjalne. Psy tropiące szukają śladów osób nielegalnie przekraczających granicę, psy patrolowo-obronne przeszukują teren, środki transportu i pomieszczenia w celu wykrycia osób podejrzewanych o przestępstwa graniczne, są też środkiem przymusu bezpośredniego przy zatrzymaniu, a psy specjalne wyszukują narkotyki, materiały wybuchowe i broń.

www.gazeta.policja.pl

Najliczniejsza rasa psów pełniących służbę to owczarki niemieckie i belgijskie. Pozostałe rasy to głównie owczarki holenderskie, labradory, cocker-spaniel i jack russel terrier.

pies-w-sluzbie-strazy-granicznej
DAIZY/ Fot. BiOSG

Psy pracujące w Straży Granicznej to specjaliści w tropieniu osób oraz poszukiwaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Sprawdzają m.in. pojazdy i bagaże. Wiele z nich pełni dodatkowo funkcję obronną. Bywa, że uczestniczą w akcjach ratujących życie i zdrowie osób zaginionych, a także wspierają inne służby w ich akcjach.

Psy w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej

Joker, Diego, Jambo i Chips to imiona czterech spośród 52 czworonogów służących w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Większość z nich to owczarki niemieckie i belgijskie. Jest też labrador i jagdterier. Psy służą na przejściach granicznych oraz ochraniają tzw. granicę zieloną. Na granicy tropią osoby, które chcą ją przekroczyć nielegalnie. Z reguły uczestniczą w akcjach ratujących życie i zdrowie osób zaginionych.

pies-w-SG
CHIPS – służy w Medyce/fot. BiOSG

Przewodników i ich psy łączy szczególna więź. To nie tylko współpraca i zależność służbowa, to przede wszystkim przywiązanie i wielka przyjaźń. Psy nie tylko służą o boku funkcjonariuszy, ale również z nimi mieszkają.

Z okazji Dnia Psa BiOSG nagrał film pokazujący pracę tych niezwykłych „Funkcjonariuszy”. A my wszystkim psom w dniu ich święta życzymy kochających opiekunów i merdających ogonów.

W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej pracują również konie. Jest ich osiem. Osiem koni rasy polski koń szlachetny półkrwi, wspiera w codziennej służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej. Czteronożni kompani służby doskonale uzupełniają nowoczesne technologie wykorzystywanych na granicy. Umożliwiają szybkie i skryte przemieszczanie się w trudnym i zróżnicowanym terenie Bieszczadów.

konie-w-strazy-granicznej
Fot. BiOSG

Wierzchowce z górskich placówek SG doskonale wpisują się w realia bieszczadzkiego odcinka granicy obejmującego w części obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dzięki swoim niezastąpionym cechom są wyjątkowym wsparciem w służbie i nie ingerują przy tym w tą przyrodniczą perłę Polski.

Źródło: BiOSG