Na wyjątkowy Jarmark Bożonarodzeniowy w Baligrodzie zaprosił Gminny Ośrodek Kultury oraz rada rodziców miejscowej szkoły. Celem wydarzenia było zacieśnienie więzi społecznych, wprowadzenie nastroju świątecznego, a także przypomnienie i utrwalenie tradycji i zwyczajów. Ponadto była to świetna okazja do promowania efektów dziecięcej twórczości manualnej w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

Swoje produkty sprzedawali rodzice i dzieci z ośmiu klas Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II W Baligrodzie. Cel zebranych pieniędzy był niebywale istotny, gdyż zostały one przekazane na cele klas. Wszystko po to, aby najmłodsi mogli zakupić najpotrzebniejsze artykuły szkolne oraz pojechać na wycieczkę.

Fot. Zbigniew Putyra

Kolędowanie i ubieranie choinki

Wśród bogatej oferty jarmarku znaleźć można było wyroby lokalne, rękodzieło artystyczne, ozdoby choinkowe, ale także świąteczne specjały. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Mchawy i Nowosiółek przygotowały między innymi pierogi, gołąbki, jak również ciepłe napoje. Nie zabrakło także wspólnego kolędowania w towarzystwie księdza Mirosława Augustyna, proboszcza parafii Baligród oraz ubierania choinki, do którego przyczynili się druhowie z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wszyscy uczestnicy jarmarku, którzy zawieszali bańki ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Baligrodzie oraz rodziców i dzieci. Przy ozdobionym drzewku zgromadzeni zrobili sobie zdjęcie z zimnymi ogniami, ufundowanymi przez Mary Kay oraz Bak-Travel.

Nadleśnictwo edukuje

Na jednym ze stoisk odbyły się warsztaty prowadzone przez leśników z Nadleśnictwa Baligród. Pracownicy lasów dowiedli, że „choinka” nie jedno ma imię, a szyszka może przybrać kształt skrzata. Następnie przygotowano stroiki i ozdoby z naturalnych materiałów, które można było zabrać do domu. Ponadto dzięki leśnikom dzieci miały możliwość poznania tropów zwierząt – odbijały je na śniegu. Nadleśnictwo Baligród było także twórcą Zagajnika Mikołaja, w którym każdy uczestnik mógł zrobić sobie zdjęcie.

Kolejną atrakcją dla najmłodszych była zabawa z animatorami firmy Event Centrum z Leska. Dla każdego uczestnika jarmarku przygotowano skromny prezent w postaci bańki, ufundowany przez Nadleśnictwo Baligród.

« z 3 »

Autor: Kamil Mielnikiewicz