XXVI Ogólnopolskie Mistrzostwa Ratowników Górskich w Karłowie w Górach Stołowych zostały zorganizowane przez Grupę Sudecką GOPR. Udział w zawodach wzięły niemal wszystkie grupy regionalnego pogotowia oraz ratownicy z zaprzyjaźnionych służb używający w swojej pracy technik linowych. Uczestnicy rywalizowali w biegu terenowym, w czasie którego mieli do pokonania szereg konkurencji technicznych. Trasa po Szczelińcu Wielkim miała około 6 kilometrów długości. Zawierała ona poziome i pionowe układy linowe takie jak: przejście pionowe przez most linowy, zjazd i podejście z przepinkami. Regulamin zawodów zawierał również elementy ratownicze takie jak: autoratownictwo oraz dojście ratownika do poszkodowanego i dokonanie jego ewakuacji przy użyciu technik wyciągowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Grzybiarze z Rumunii przeczesują lasy w Nadleśnictwie Dukla

Fot. GOPR – Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

W kategorii służb ratownictwa górskiego pierwsze miejsca zajęła trzyosobowa ekipa Bieszczadzkiej Grupy GOPR. „Mamy to! Zajęliśmy I miejsce” – napisali w mediach społecznościowych szczęśliwi ratownicy. Najlepszą jednostkę reprezentowali: Dominik Jagieła, Tomasz Januszczak oraz Wojciech Pawul.

Dominik Jagieła już dziewięć razy brał udział w tych prestiżowych zawodach, a w zespole z Wojciechem Pawulem i Tomaszem Januszczakiem nigdy nie zeszli z podium. W latach 2016 i 2017 zajmowali trzecie miejsce, w 2014 i 2019 – drugie, zaś w 2018 wygrali po raz pierwszy.

Drugie miejsce podczas mistrzostw zajęła załoga GOPR Beskidy, z kolei trzecie należało do goprowców z Podhala.

Fot. GOPR – Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Kamil Mielnikiewicz

Sukces ratowników GOPR Bieszczady Sukces ratowników GOPR Bieszczady