• Nadleśnictwo przejęło od Starostwa Powiatowego w Ustrzykach Dolnych droę łączącą Stuposiany z Tarnawą Niżną.
  • Od sześciu lat o stan nawierzchni tej wewnętrznej drogi leśnej dba Nadleśnictwo Stuposiany.

Droga ze Stuposian do Tarnawy Niżnej została przejęta przez Nadleśnictwo od Starostwa Powiatowego w Ustrzykach Dolnych w sierpniu 2015 roku. Jest to leśna droga wewnętrzna udostępniona dla ruchu publicznego. Służy ona nie tylko na potrzeby prowadzenia gospodarki leśnej, ale również korzystają z niej mieszkańcy Mucznego i Tarnawy Niżnej, pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dzieci, które są dowożone do szkół oraz turyści wypoczywający w tych regionach. Nadleśnictwo Stuposiany za pośrednictwem mediów społecznościowych, poinformowało o działaniach, jakie podejmowane są w zimie, w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wokalista z Bieszczadów wygrał telewizyjny program muzyczny

Z przekazanych informacji dowiadujemy się, że stan nawierzchni monitorowany jest przez całą dobę, pomagają w tym również mieszkańcy, którzy sygnalizują niepokojące zmiany. Proces odśnieżania rozpoczyna się do 2 godzin od momentu zaistnienia określonej sytuacji. W miejscach szczególnie niebezpiecznych stosuje się również posypywanie nawierzchni. Droga przygotowywana jest wedle standardów odśnieżania obowiązujących dla drogi powiatowej.

Fot. Nadleśnictwo Stuposiany

Przed wyjazdem w Bieszczady, warto upewnić się, co do panujących warunków. „Pamiętajmy o tym, że mogą się one z godziny na godzinę pogorszyć. Między dolinami, a partiami szczytowymi występują duże różnice temperatury, siły wiatru, a w okresie zimowym, dodatkowo, grubości pokrywy śnieżnej i stopnia przetarcia szlaków. Zadzwońmy do ośrodków, w których będziemy nocować i zapytajmy o panującą aurę. Ważne jest również bezpieczeństwo samej podróży. Pomimo naszych starań, zimą trzeba zachować szczególną ostrożność, zdjąć nogę z gazu, a uruchomić wyobraźnię” – mówią pracownicy Nadleśnictwa Stuposiany.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / Nadleśnictwo Stuposiany

Zima w Stuposianach Zima w Stuposianach