Jeszcze dwanaście dni potrwają szkolenia nad Jeziorem Solińskim, podczas których strażacy–nurkowie z województwa podkarpackiego doskonalą swoje umiejętności.

Głównym celem doskonalenia jest podniesienie umiejętności praktycznych strażaków-nurków podczas wykonywania prac podwodnych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu będącego na wyposażeniu grup.

Zadaniem szkolących się nurków jest przede wszystkim umiejętne prowadzenie prac podwodnych w trudnych warunkach na jeziorze oraz w rzece. W czasie zajęć omówiono tematy związane z doborem i konfiguracją sprzętu, treningu, adaptacji do warunków panujących pod wodą. Wspomniano również o nurkowaniu w trudnych warunkach.

Zajęcia praktyczne odbywają się na poligonie szkoleń wodnych w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim. Bierze w nich udział 66 podkarpackich funkcjonariuszy, którzy doskonalą swoje umiejętności w zakresie ratowania wodnego i podwodnego, ratowania zatopionych jednostek pływających oraz współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym  w zakresie transportu grup nurkowych.

Strażacy-nurkowie pełnią na jeziorze wspólne dyżury z Bieszczadzką Grupą WOPR, policją oraz ratownikami ratownictwa medycznego.

Źródło: KW PSP Rzeszów

Kamil Mielnikiewicz