Do pierwszego zdarzenia doszło w wigilię, kiedy udaremniono dwie próby wywozu z Polski na Ukrainę aut pochodzących z przestępstwa. Na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano hondę CRV o szacunkowej wartości 40 tysięcy złotych. Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że auto kierowane przez 28-letniego obywatela Ukrainy miało zmienione numery nadwozia oraz tabliczki znamionowe.

Kontrolerzy z przejścia granicznego w Medyce zatrzymali pojazd marki BMW X5, skradziony niepełna sześć miesięcy wcześniej w Luksemburgu. Wartość auta, którym podróżował 49-letni Ukrainiec, oszacowano na 200 tysięcy złotych.

Z kolei 28 grudnia w Korczowej udaremniono próbę wywozu terenowej toyoty model RAV4. Jego kierowcą był 35-letni obywatel Polski. Mundurowi ustalili, że w aucie wymieniono tabliczkę znamionową zawierającą dane identyfikacyjne. Stwierdzono również ingerencję w pole numerowe VIN. Wartość auta oszacowano na 33 tysiące złotych.

Do podobnego zatrzymania doszło również w drugi dzień nowego roku. Na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano transport podzespołów pochodzących z auta skradzionego 30 grudnia 2021 roku na terytorium Polski. Funkcjonariusze SG ustalili, że elementy karoserii (maska, drzwi, zderzaki oraz błotniki) o szacunkowej wartości 10 tysięcy złotych pochodzą z luksusowego audi A6 poszukiwanego między innymi przez Interpol.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / BiOSG