To już druga edycja akcji oddawania krwi, której organizatorem jest Bieszczadzki Sztab WOŚP. „W ubiegłym roku akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, krew oddawali nie tylko honorowi krwiodawcy, ale także osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły. I na tym nam właśnie zależy, aby zachęcić ludzi do dzielenia się krwią, bo nie da się jej wyprodukować, a ratuje ona życie” – mówi Martyna Sokołowska z Bieszczadzkiego Sztabu WOŚP.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa, dorosła osoba. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i ważyć minimum 50 kg. Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 mililitrów krwi. To bezpieczna ilość, która nie powoduje uszczerbku na zdrowiu u dawcy. Przed oddaniem krwi trzeba wypełnić formularz, później dawca kierowany jest na badanie poziomu hemoglobiny we krwi. Jeśli jest odpowiedni, kierowany jest do lekarza, który sprawdza ciśnienie i ogólny stan zdrowia.

Jeśli wszystko jest w porządku, zostajemy zakwalifikowani do oddania krwi. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa od kilku do kilkunastu minut. Każdej osobie, która odda krew, przysługują dwa dni urlopu, więc jeśli jest taka potrzeba, pielęgniarka wypisze zaświadczenie. Przy oddaniu krwi należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

/Bieszczadzki Sztab WOŚP/