Snowgliding to całkiem nowe oblicze narciarstwa, które swój początek ma w Bieszczadach. To jazda na nartach nie tylko w dół stoku, ale w każdym kierunku.

Można pokonywać różne dystanse, jednak potrzebny jest do tego wiatr jako siła pociągowa.

Czym jest snowgliding?

Snowgliding to oryginalne narciarstwo, które odbywa się wbrew powszechnie przyjętym zasadom i standardom. To jazda na nartach nie tylko w dół stoku, ale w każdym, dowolnym kierunku. Narciarz wykorzystuje paralotnię o specjalnej konstrukcji, która poprzez podmuchy wiatru jest swego rodzaju napędem. Osoba uprawiająca snowgliding przy wietrznych warunkach może osiągnąć prędkość nawet do 70 km/h, a jeśli w odpowiedni sposób wykorzysta wiatr to jest szansa, że uniesie się ponad ziemią, wykona krótki lot, po czym miękko wyląduje i jedzie dalej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: ODKSW w Olszanicy przygotował świąteczną paczkę dla potrzebującej rodziny

Fot. Monika Kaliniewicz

Snowgliding można uprawiać, zarówno w górach, jak i na płaskim terenie. To sport dla każdego, kto potrafi jeździć dobrze na nartach i opanował technikę sterowania skrzydłem. Wyposażenie snowglidera to narty, wspomniane wcześniej skrzydło paralotniowe oraz uprząż. Narty mogą być dowolnego rodzaju. Uprząż jest elementem łączącym ciało narciarza ze skrzydłem – snowglider jest wpięty w uprząż, skrzydło zaś przypina się do uprzęży. Zaopatrzone jest ono w uchwyty sterownicze, które narciarz trzyma w dłoniach. Pociągając za nie i umiejętnie balansując ciałem, snowglider decyduje o kierunku jazdy i wykonuje skręty.

Narodziny tego innowacyjnego sportu

Ten nietypowy sposób jazdy na nartach wynaleziono w Bieszczadach. Jego autorem i osobom, która opracowała technikę jest Wacław Kuzło, instruktor w Prowing Team, a także nieoficjalny rekordzista świata, który pokonał dystans 155 kilometrów na nartach wykorzystując małe skrzydło i technikę snowgliding.

W Bieszczadach snowgliding uprawiany jest najczęściej na szybowisku w Bezmiechowej Górnej.

Autor: Kamil Mielnikiewicz