Turystyka w nowym wymiarze

Celem włodarzy Ustrzyk Dolnych jest wprowadzenie turystyki w całkiem nowy wymiar – wymiar eko-turystyki. Turysta przejeżdżający samochodem spalinowym w Bieszczady, do Ustrzyk Dolnych, będzie mógł go pozostawić w specjalnie wyznaczonym miejscu i wypożyczyć nieodpłatnie samochód elektryczny. W momencie pobierania pojazdu pojawi się kreator pobytu, który stworzy możliwość zaplanowania czasu. Kreator da możliwość zaznaczenia naszych zainteresować turystycznych. Czy będą to zabytki, atrakcje sortowe czy może też piesze wędrówki po leśnych ścieżkach. „Dzięki algorytmowi, który będzie posiadał ten kreator, zostanie zaplanowany cały pobyt tego turysty w Bieszczadach z uwzględnieniem sieci parkingu” – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Miasto będzie miało do zaoferowanie trzy rodzaje parkingów. Zlokalizowane będą tam nie tylko samochody ale również motocykle elektryczne, pojazdy typu off-road, rowery czy hulajnogi. „Turysta zwiedzając Bieszczady wypożyczonym samochodem, z głośników pojazdu usłyszy przewodnika, który opowie o miejscu docelowym” – kontynuuje burmistrz.

Projekt o korzyściach środowiskowych

To projekt, którego założeniem są korzyści środowiskowe. Dzięki temu, że pojazdy będą zeroemisyjne, do atmosfery oddana zostanie mniejsza ilość tlenku CO2. Dodatkowo turystyka ma być tańsza, ponieważ pojazdy będą ładowane z odnawialnych źródeł energii. „Daje to również możliwość pokazania naszych atrakcji. Wtedy kiedy samochód będzie się ładował, to turysta skorzysta z propozycji przejażdżki rowerem elektrycznym. Chociażby w okolice Stebnika” – dodaje Bartosz Romowicz.

Jest to całkiem nowy projekt. Mimo że istnieje wiele wypożyczalni samochodów elektrycznych, to układ powiązania wszystkich elementów jest inwestycją na skalę nie tylko europejską, ale również światową. Plany już teraz przedstawiane są w ministerstwach i innych agendach rządowych. „Nowy model transferu turystycznego w Bieszczadach zakwalifikował się do dwóch dużych innowacyjnych programów. Włodarze gminy Ustrzyki Dolne otrzymają z nich wsparcie, między innymi od fachowców z dziedziny elektromobilności.

Autor: Kamil Mielnikiewicz, UM Ustrzyki Dolne