Ostrzeżenie IMGW

„Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej w górach. Temperatura minimalna od 0 do 3 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna od 3 do 6 stopni Celsjusza. Suma opadów deszczu od 10 mm do 20 mm w pierwszej dobie ostrzeżenia, od 5 mm do 10 mm w drugiej dobie ostrzeżenia. Wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 50 km/h, z południowego zachodu i zachodu, w szczytowych partiach gór od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do około 80 km/h, zachodni i północno-zachodni” – czytamy w komunikacie IMGW.

Prawdopodobieństwo występowania roztopów oszacowano na 80 procent. Ponadto do jutra, do godziny 8 obowiązuje ostrzeżenie przed oblodzeniem. Po opadach deszczu drogi i chodniki mogą być śliskie.

Sytuacja pogodowa w górach

W Bieszczadach, powyżej górnej granicy lasy leży ponad 100 centymetrów śniegu. Z kolei w dolinach między innymi w Cisnej i Ustrzykach Górnych, średnia pokrywa śnieżna wynosi 20-30 centymetrów. W górach jest słaba widoczność, a szlaki są śliskie, co utrudnia wędrówkę.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / IMGW, GOPR Bieszczady