Przestępcy fałszowali dokumentację, aby wyłudzić luksusowe pojazdy, które następnie były sprzedawane na Ukrainie. 

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej doprowadzali do niekorzystnego rozporządzenia mieniem polskich instytucji finansowych. Instytucje te świadczyły usługi w zakresie finansowania leasingu przy zakupie pojazdów.

Za pomocą sfałszowanej dokumentacji pozyskiwano luksusowe samochody oraz quady, które następnie sprzedawano na Ukrainie. Wskutek działalności grupy, osiem instytucji finansowo-leasingowych poniosło straty w wysokości ponad 4 milionów złotych. Na trop gangu wpadli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Medyce, prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie oraz policjanci z Wydziału w Przemyślu Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji.

Dzięki ścisłej współpracy z ukraińskimi funkcjonariuszami z Zarządu ds. Dochodzeń Strategicznych Głównego Zarządu Narodowej Policji we Lwowie udało się ustalić wszystkie okoliczności i zakończyć przestępczy proceder.

To może Cię zainteresować: Zagubieni Hindusi w okolicach Arłamowa

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przeprowadzenie działań w Polsce i na terenie Ukrainy. Czynności wykonywano na terenie województwa podkarpackiego, śląskiego i zachodniopomorskiego.

rozbito-gang-samochodowy-zatrzymany samochod

Podczas międzynarodowej operacji zatrzymano pięciu Polaków i obywatela Ukrainy. Wśród zatrzymanych cztery osoby podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

W wyniku podjętych działań przez BiOSG, CBŚP, PR odzyskano 6 samochodów osobowych wartych blisko 2 mln zł. Ogromną pomocą, zaangażowaniem i współpracą wykazali się ukraińscy funkcjonariusze ze Lwowa. Przejęto także różnego rodzaju sprzęt m.in. urządzenia wielofunkcyjne, laptopy, projektory i inne. Łączna wartość odzyskanego mienia opiewa na kwotę ponad 2 milionów złotych.

W Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. popełnienia oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, fałszowania dokumentacji oraz wyłudzania kredytów. Decyzją sadu 3 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

rozbity-gang-samochodowy-odzyskany samochod

Żródło: BiOSG