W miniony wtorek ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR pomogli mężczyźnie, który doznał bolesnego urazu w pachwinie. Dzięki sprawnej akcji poszkodowany trafił pod opiekę medyków.

Akcja w okolicy Połoniny Wetlińskiej

We wtorek, dyżurny stacji ratunkowej otrzymał informację o mężczyźnie, który znajdował się w okolicy Połoniny Wetlińskiej i nie może kontynuować dalszej wędrówki po górach. Do pomocy zadysponowano ratowników na quadach z gąsienicami. Po dotarciu na miejsce, goprowcy zabezpieczyli medycznie poszkodowanego, a następnie przetransportowali go do karetki Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Fot. GOPR Bieszczady | Facebook

Trudne warunki w górach

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe po raz kolejny ogłosiło drugi – w pięciostopniowej skali – stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie utrzymuje się na rozległych stromych stokach, głównie o południowych i południowo-wschodnich wystawach. Obejmuje między innymi masywy połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu. W górnych partiach gór pokrywa śnieżna waha się od 50 do 150 centymetrów, a miejscami przekracza nawet 2 metry. Dzisiaj możemy spodziewać się intensywnych opadów śniegu w wyższych partiach Bieszczadów, około 20 centymetrów, temperatura do -3 stopni Celsjusza i wiatr w porywach do 100 km/h.

Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju oraz o zabraniu ze sobą między innymi kalorycznego jedzenia, ciepłego napoju, latarki i zapasowych rękawiczek. Należy również nie zapominać o naładowanym telefonie komórkowym z zainstalowaną aplikacją „Ratunek”.

/GOPR Bieszczady/