reklama

W Bieszczadach możemy spotkać już żmije zygzakowate. To wynik słońca i wysokich temperatur

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M.Hetnał/Nadleśnictwo Cisna

W Bieszczadach możemy spotkać już żmije zygzakowate. To wynik słońca i wysokich temperatur - Zdjęcie główne

Żmija zygzakowata widziana w Bieszczadach. | foto M.Hetnał/Nadleśnictwo Cisna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda Przez ostatnie dni w Bieszczadach panuje iście wiosenna aura pogodowa. Na zewnątrz utrzymuje się temperatura w okolicach 15 stopni Celsjusza, pojawiają się śnieżyce, a na niebie zauważalne są klucze ptaków. Promienie słońca spowodowały, że podczas wędrówek można spotkać już pierwsze żmije zygzakowate.

Mimo że do kalendarzowej wiosny pozostały jeszcze trzy tygodnie, utrzymująca się na przestrzeni ostatnich dni pogoda obfitująca w słońce i wysokie temperatury powietrza, sprawia, że bieszczadzka przyroda budzi się do życia. Na niebie zauważalne są już klucze ptaków, w wielu miejscach dostrzeżemy pierwsze kwiaty, a teraz – jak przekazuje Nadleśnictwo Cisna – zaczęły pojawiać się pierwsze żmije zygzakowate, czyli jedyne jadowite węże żyjące w Polsce. W najbliższym czasie będzie można je spotkać na obrzeżach lasów, a także przy drogach i ścieżkach leśnych, gdzie będą zażywać słonecznych kąpieli.

To jedyny jadowity wąż w Polsce

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce, co z pewnością wpływa na to, że budzi powszechny postrach wśród ludzi. Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasów i podmokłych łąkach. Poluje przede wszystkim na gryzonie, ale potrafi zjeść również żaby, jaszczurki oraz pisklęta ptaków. Co warto zauważyć, aktywna jest tylko w dzień. Na ogół prowadzi dość skryty tryb życia, jest bardzo płochliwa, a w momencie zagrożenia najczęściej uciekają do nor, w sterty gałęzi bądź kamieni. Jednak gad ten atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki.

Żmija zygzakowata w Polsce może posiadać różne ubarwienie: szare (w odcieniach srebrzystoszarym do grafitowego), brązowe (od ceglastego do ciemnego brązu) oraz czarne. Charakterystyczny, ciągnący się przez całą jej długość znak w kształcie zygzaka, nazywany również wstęgą kainową widać u dwóch pierwszych odmian, szczególnie u samców. Na głowie znajduje się czarna plama w kształcie litery „X”. Strona brzuszna jest ciemna, zwykle brązowa, w okolicy ogona – żółta. Czerwona tęczówka i pionowa źrenica – te cechy pozwalają nam w 100 procentach odróżnić żmiję od innych węży krajowych.

Czy ukąszenie żmii zygzakowatej jest groźne?

Ukąszenie żmii nie boli. Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Dopiero po 15-20 minutach zaczyna się ból i zawroty głowy. Jad żmii działa głównie na układ nerwowy. Dorosły, zdrowy człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji, choć niebezpieczne mogą być ugryzienia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci i osób starszych.

Jeśli dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Jad tego gada jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy