reklama

Parki Narodowe. Ty pytasz, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków odpowiada

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dorota Krynicka

Parki Narodowe. Ty pytasz, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków odpowiada - Zdjęcie główne

Wielka Rawka | foto Dorota Krynicka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaParki narodowe to najważniejsze obszary ochrony przyrody w Polsce, ale często budzą mieszane uczucia. Dla jednych to skarbnica przyrodniczego dziedzictwa, dla innych – źródło ograniczeń. Aby rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytania, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje akcję, która ma na celu zbliżenie społeczeństwa do idei ochrony przyrody.
reklama

Parki narodowe pełnią kluczową rolę w ochronie przyrody, obejmując obszary o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Jednak ich istnienie wywołuje niekiedy skrajne emocje. Ochrona przyrody oznacza nie tylko możliwości, ale też pewne ograniczenia, które mogą wpływać na lokalne społeczności. W Polsce funkcjonuje 23 parki narodowe, które łącznie zajmują około 1% powierzchni kraju. Ostatni park narodowy powstał w 2001 roku, a plany Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakładają utworzenie nowych obszarów chronionych oraz powiększenie niektórych z tych istniejących.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wychodzi naprzeciw potrzebom społecznym i organizuje akcję, której celem jest zebranie pytań i wątpliwości dotyczących funkcjonowania parków narodowych.

reklama

Chcemy wysłuchać wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się więcej o zasadach funkcjonowania tych wyjątkowych miejsc. Inicjatywa ma na celu rozwianie niedomówień oraz dostarczenie rzetelnych informacji o możliwościach i ograniczeniach związanych z parkami

– informuje OTOP.

Parki narodowe w Polsce działają na podstawie ogólnokrajowych przepisów, jednak każdy z nich ma także swoje własne, szczegółowe regulacje. Co jest dozwolone w jednym parku, może być zabronione w innym, co czasami wywołuje nieporozumienia.

reklama

Parki są różne i różnorodne

– podkreśla OTOP, zachęcając do zadawania pytań, które zostaną opracowane i omówione podczas specjalnie przygotowanego webinaru.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać swoje pytania drogą mailową, a odpowiedzi zostaną przygotowane w formie materiałów edukacyjnych, które będą rozsyłane do uczestników. Planowany jest również webinar, na którym omówione zostaną najciekawsze tematy dotyczące funkcjonowania parków narodowych. Inicjatywa ta może przyczynić się do lepszego zrozumienia roli parków narodowych, a także zwiększyć wsparcie społeczne dla ochrony przyrody.

Chcemy, aby każdy, kto ma wątpliwości, miał szansę zadać pytanie i uzyskać rzetelną odpowiedź

reklama

– podsumowują.

Informacja o tej akcji została również opublikowana na stronach Gminy Cisna, co świadczy o lokalnym zainteresowaniu tym tematem. Warto zatem skorzystać z tej okazji, aby zyskać wiedzę i lepiej zrozumieć, jak funkcjonują parki narodowe w Polsce.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama