Nadobnica alpejska - mieszkanka bukowego lasu

przyroda Nadobnica alpejska przyciąga wzrok swym wyjątkowym kolorem. Uważana jest za najpiękniejszą z europejskich kózek.

Joanna Zwolińska

Opublikowano: 30 lipca 2020 05:36 | Aktualizacja: 30 lipca 2020 05:54

Nadobnica alpejska to chrząszcz z rodziny kózkowatych. Upodobała sobie stare bukowe lasy. Dzięki temu możesz ją spotkać m.in. w Bieszczadach, gdzie znalazła swoje środowisko. 

 

 

Piękne imię "Górska róża" - bo tak tłumaczymy jej nazwę - odzwierciedla wyjątkowo piękny wygląd owada. Jej ciało jest wydłużone i spłaszczone, czarne, pokryte gąszczem drobnych szaroniebieskich kosmków, które nadają mu kolor. Na pokrywie dostrzegamy czarne plamy, z których środkowe łączą się, tworząc czarną opaskę. Wśród nadobnic mamy też nietypowe kolorystycznie osobniki - opisano ich ponad 100, jednak te bieszczadzkie należą do typowej formy.

 

 

Równie ciekawe są czułki "różyczki", których 1 i 2 człon jest czarny a od 3 do 6 niebieski, z pęczkami czarnych włosków. Nadobnica osiąga do 4 cm długości.

 

 

Chrząszcze są mało płochliwe, a ich lot niezbyt szybki. W sytuacji zagrożenia udają martwe podkurczając nogi i wyciągając czułki, kamuflując się w ściółce. Schwytane ruszają się bardzo energicznie i wydają dźwięki.

 

 

Nadobnica lubi wygrzewać się w słońcu, dlatego jej siedliskiem najczęściej są buczyny na południowych stokach. Można ją też spotkać na skraju lasu w pojedynczych drzewach. Upodobała sobie obumarłe lub silnie rozłożone drzewostany, gdzie najchętniej składa jaja. 

 

 

Jest gatunkiem bardzo rzadkim, w Polsce chronionym. Znalazła się w tzw. Polskiej Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych, jest też chroniona programem Natura 2000. 

 

 

źródło: Poradnik ochrony siedlisk i gatunków. Natura 2000.

 

 

Czytaj także: 

 

Botaniczne pamiątki Nadleśnictwa Baligród

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.