Nadobnica alpejska to chrząszcz z rodziny kózkowatych. Upodobała sobie stare bukowe lasy. Dzięki temu możesz ją spotkać m.in. w Bieszczadach, gdzie znalazła swoje środowisko.
Piękne imię "Górska róża" - bo tak tłumaczymy jej nazwę - odzwierciedla wyjątkowo piękny wygląd owada. Jej ciało jest wydłużone i spłaszczone, czarne, pokryte gąszczem drobnych szaroniebieskich kosmków, które nadają mu kolor. Na pokrywie dostrzegamy czarne plamy, z których środkowe łączą się, tworząc czarną opaskę. Wśród nadobnic mamy też nietypowe kolorystycznie osobniki - opisano ich ponad 100, jednak te bieszczadzkie należą do typowej formy.
Równie ciekawe są czułki "różyczki", których 1 i 2 człon jest czarny a od 3 do 6 niebieski, z pęczkami czarnych włosków. Nadobnica osiąga do 4 cm długości.
Chrząszcze są mało płochliwe, a ich lot niezbyt szybki. W sytuacji zagrożenia udają martwe podkurczając nogi i wyciągając czułki, kamuflując się w ściółce. Schwytane ruszają się bardzo energicznie i wydają dźwięki.
Nadobnica lubi wygrzewać się w słońcu, dlatego jej siedliskiem najczęściej są buczyny na południowych stokach. Można ją też spotkać na skraju lasu w pojedynczych drzewach. Upodobała sobie obumarłe lub silnie rozłożone drzewostany, gdzie najchętniej składa jaja.
Jest gatunkiem bardzo rzadkim, w Polsce chronionym. Znalazła się w tzw. Polskiej Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych, jest też chroniona programem Natura 2000.
źródło: Poradnik ochrony siedlisk i gatunków. Natura 2000.
Czytaj także: