reklama

Na rzece powstaje wielka tama. Wszystko musi być wykonane idealnie [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lasy Państwowe

Na rzece powstaje wielka tama. Wszystko musi być wykonane idealnie [WIDEO] - Zdjęcie główne

foto Lasy Państwowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaBobry, choć często niezauważane przez człowieka, pełnią kluczową rolę w kształtowaniu ekosystemów rzecznych. Te niezwykle pracowite zwierzęta budują tamy, które nie tylko zmieniają krajobraz, ale również wspierają życie wielu gatunków. Ich precyzyjna praca nad tworzeniem wodnych barier ma ogromne znaczenie w kontekście zmieniającego się klimatu, zwłaszcza podczas coraz częstszych okresów suszy.
reklama

Budowa tamy przez bobry to proces, który wymaga precyzyjnego planowania i współpracy. Na dostępnych nagraniach widać, jak każde z ich ruchów jest starannie przemyślane. Bobry nie pracują chaotycznie – ich celem jest stworzenie konstrukcji, która będzie szczelna i trwała, co zapewni, że tama spełni swoją funkcję i nie przecieknie. Takie nagrania jak to autorstwa Dawida Popończyka są rzadkie, ponieważ zaufanie dzikich zwierząt do obecności człowieka pozwala na uchwycenie tych unikalnych momentów.

Ważna rola bobrów w przyrodzie

Bobry to prawdziwi ekosystemowi inżynierowie. W czasach, gdy okresy suszy stają się coraz częstsze, ich działalność przyczynia się do podniesienia poziomu wód gruntowych. Dzięki tamom woda jest zatrzymywana na dłużej w środowisku, co ma kluczowe znaczenie dla innych gatunków. Bobrze konstrukcje tworzą wodne oazy, gdzie zwierzęta mogą znaleźć ochłodę i dostęp do wody nawet w najgorętsze dni.

reklama

Ptaki, z kolei, często wykorzystują przestrzeń wokół tam bobrowych do zakładania gniazd. Wyspy, jakie tworzą się w wyniku działalności bobrów, są naturalną ochroną przed drapieżnikami. Bobrze konstrukcje tworzą swoiste schronienie, gdzie życie może rozwijać się bez zakłóceń.

Korzyści dla środowiska

Tamy bobrowe przynoszą także bezpośrednie korzyści dla samego środowiska wodnego. Powodują, że nurt rzek staje się spokojniejszy, co sprzyja naturalnej filtracji wody i poprawia jej jakość. Bobry natleniają wodę, a ich działania przyczyniają się do zróżnicowania ekosystemu rzecznego, stwarzając warunki do rozwoju wielu gatunków roślin i zwierząt, których nie można by znaleźć w rzece o silnym nurcie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama