reklama
reklama

Kilkanaście minut niezwykłego zjawiska w Bieszczadach. Pokazujemy to [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Robert Mach

Kilkanaście minut niezwykłego zjawiska w Bieszczadach. Pokazujemy to [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Księżyc | foto Robert Mach

Udostępnij na:
Facebook
PrzyrodaBieszczadzkie niebo rozświetliło wyjątkowe zjawisko – „Śnieżny Księżyc”. Lutowa pełnia, znana również jako Księżyc Głodu, to ostatnia zimowa pełnia, która od wieków fascynuje i inspiruje obserwatorów. Niezależnie od wierzeń i nazw, jedno jest pewne – to niezwykły spektakl, który na chwilę odmienia nocne niebo.
reklama

Tradycja nadawania nazw poszczególnym pełniom Księżyca wywodzi się od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. W zależności od regionu i plemienia lutowa pełnia była określana różnymi nazwami – „Snow Moon” (Śnieżny Księżyc) nawiązywała do intensywnych opadów śniegu, które w tym okresie były normą, natomiast „Hunger Moon” (Księżyc Głodu) odnosiła się do trudności w zdobywaniu pożywienia w surowych, zimowych warunkach. W wielu kulturach lutowa pełnia była uznawana za zwiastun nadchodzących zmian – choć zima wciąż trzyma w uścisku, to coraz dłuższe dni i jaśniejsze noce symbolizowały powolne budzenie się natury do życia.

Fot. Robert Mach

reklama

Dziś, mimo że nie traktujemy Księżyca jako wskaźnika przetrwania, jego obecność na niebie wciąż budzi ciekawość.

Tegoroczna lutowa pełnia przypadła na dzisiaj, osiągając swoje maksimum dokładnie o 14:53. Księżyc widoczny jest doskonale także po zmroku. Obserwacja pełni nie wymaga specjalistycznego sprzętu – wystarczy czyste niebo i odpowiednie miejsce z dala od sztucznego światła. Jednak lornetka lub teleskop pozwolą dostrzec więcej detali – od wyraźnych kraterów po księżycowe morza.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo