Przy drodze prowadzącej na szybowisko w Bezmiechowej Górnej mieści się wyjątkowy deskal przedstawiający Tadeusza Górę, polskiego pilota szybowcowego. Autorem dzieła jest Arkadiusz Andrejkow.
Podczas wakacji 2020 roku, na jednym z budynków w Bezmiechowej Górnej powstał wyjątkowy portret przedstawiający Tadeusza Górę – polskiego szybownika, pilota dywizjonu 316, podpułkownika Wojska Polskiego, a od 2007 generała brygady w stanie spoczynku.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Gigantyczne zaspy śniegu w Płonnej. Często sięgają one ponad 2 metrów
Rekord ustanowiony przez Górę
W 1938 roku, Tadeusz Góra na szybowcu PWS-101 uzyskał najlepszy szybowcowy wyczyn roku 1938, choć panuje błędna opinia, że pobił rekord świata w długości przelotu szybowcowego. Nie jest to zgodne z prawdą. Rekord długości przelotu w tamtym czasie wynosił 652,256 kilometrów i został ustanowiony 27 maja 1937 przez Rosjanina Rostorgujewa.
Tadeusz Góra, 18 maja 1938 roku wystartował z Bezmiechowej szybowcem PWS-101 i pokonał dystans 577,8 kilometrów. Wylądował w miejscowości Soleczniki Małe, niedaleko Wilna. Za ten wyczyn, jako pierwszy pilot szybowcowy na świecie otrzymał medal Lilienthala, przyznany 8 stycznia 1939 przez Międzynarodowy Związek Lotniczy. Ponadto, Góra otrzymał tytuł honorowego obywatelstwa Leska.
Pilot zmarł 4 stycznia 2010 w Świdniku, gdzie pochowano go na cmentarzu komunalnym w Alei Zasłużonych.
Deskal na stodole w Bezmiechowej

Deskal prezentujący Tadeusza Górę trzymającego mapnik z planowaną trasą, tuż po ustanowieniu rekordu w długości przelotu, zlokalizowano na stodole w miejscowości Bezmiechowa Góra. Znajduje się on tuż przy drodze prowadzącej bezpośrednio na szybowisko. Jadąc od strony Leska skręcamy w lewo i po pokonaniu około 100 metrów ujrzymy po prawej stronie tą niesamowitą pracę. Na malowidle, Tadeusz Góra zachowuje bardzo poważną, a zarazem zamyśloną minę.
- ZOBACZ RÓWNIEŻ: Warunki na bieszczadzkich szlakach nadal niekorzystne
Autorem dzieła jest Arkadiusz Andrejkow, artysta urodzony w Sanoku. Uprawia on malarstwo i sztukę graffiti, przyozdabiając swoimi dziełami pobliskie mury i stodoły. Jego dorobek artystyczny prezentowany jest nie tylko na wystawach w Polsce ale również za granicą.