Przed II wojną światową Sianki były znanym ośrodkiem narciarskim. Działały tu trzy schroniska turystyczne, kilka domów letniskowych, liczne pensjonaty i restauracje. Znajdowała się tu również skocznia narciarska oraz tor saneczkowy. Na przełomie lat 1933/1935 staraniem Przemyskiego Towarzystwa Narciarzy oddano do użytku schronisko. W marcu 1936 roku zostało otwarte nowe schronisko narciarskie, które mogło pomieścić nawet 150 osób. Był to obiekt Dowództwa Okręgu Korpusu Nr X. W tym samym miesiącu w Siankach zorganizowano pierwsze narciarskie Mistrzostwa Polski klubów robotniczych.

Początki narciarstwa biegowego

Narciarstwo biegowe, choć jest najstarszą konkurencją sportów zimowych, nie ma jeszcze 200 lat. Jednak historia nart jest bardzo długa, sięga czasów prehistorycznych. Narty powstały więc tam, gdzie panowały warunki klimatyczne wymuszające wynalezienie sprzętu służącego udogodnieniu życia codziennego. W zależności od swojej funkcji i obszaru występowania różniły się budową, długością, szerokością i dodatkami, np. narty arktyczne były obciągnięte futrem. Pierwsze wzmianki o specjalnych kijach do nart pochodzą dopiero z XVIII wieku, ale początkowo używano tylko jednego kija. W tym czasie zaczęto także używać nart jako rozrywki zimowej.

Pierwowzorem nart w XVII-wiecznej Polsce były karple wykonane z deszczułek o długości około 40 centymetrów, połączonych dwoma poprzecznymi deseczkami na kształt drabinki. Wolne końce były dodatkowo wzmocnione okręgiem z leszczyny. Karple były mocowane do nóg rzemieniami lub powrózkami, a górale używali ich do poruszania się po głębokim śniegu.

Lata dwudzieste i trzydzieste, to okres powstawania nowych towarzystw, klubów i ośrodków narciarskich, a także organizowania różnych zawodów. Nastąpił gwałtowny rozwój konkurencji biegowych, bardzo popularne stały się biegi patrolowe i rajdy narciarskie.

Tradycyjnie całe wyposażenie było wyrabiane z naturalnych materiałów: drewniane narty i bambusowe kijki ze skórzanymi paskami. Stosowanym obuwiem były wytrzymałe, skórzane buty z wąską podeszwą. Wiązania ewoluowały od prostych pasków zrobionych z cienkich, skręconych, drewnianych nici, poprzez wiązania na zatrzaski z przodu i z tyłu buta aż do szczurzych pułapek z zatrzaskami z przodu buta i wielu innych, różnych, nowoczesnych zapięć.

/Nadleśnictwo Stuposiany, nabiegowkach.pl/

Kamil Mielnikiewicz

Kamil Mielnikiewicz

Dziennikarz

Optymista, który zawsze widzi wyjście z każdej sytuacji. Dziennikarz portalu wBieszczady.pl od 2020 roku. Piszę o sprawach bieżących, historiach i bieszczadzkich ciekawostkach. Mieszkam w Bieszczadach, które uznaje za najpiękniejsze miejsce na świecie. Dziennikarstwo, to nie tylko mój zawód – to przede wszystkim pasja. Kontakt: redakcja@wbieszczady.pl, tel: 512045804