Wczoraj w godzinach popołudniowych na drodze między Olszanicą, a Wańkową zapalił się samochód osobowy. W akcji wzięły udział 4 zastępy straży pożarnej. Na szczęście nikt nie został ranny.

Pożar samochodu osobowego w Wańkowej

Do pożaru doszło wczoraj na drodze w miejscowości Wańkowa. Strażacy otrzymali zgłoszenie w tej sprawie po godzinie 14. Na miejsce od razu udały się zadysponowane jednostki ochotnicze z Wańkowej i Olszanicy oraz 2 zastępy JRG Lesko. Płomienie były jednak ogromne i niemal doszczętnie spustoszyły auto. Zostały z niego zgliszcza, które w żaden sposób nie nadawały się do jazdy. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

W czasie działań służb fragment drogi na odcinku Olszanica – Wańkowa był całkowicie zablokowany.

Kiedy może dojść do samozapłonu?

Do samozapłonu może dojść, gdy pojawi się nieszczelność w układzie paliwowym, zwarcie lub przeciążenie instalacji elektrycznej, instalacja grzewcza ulegnie przeciążeniu, nastąpi wyciek oleju silnikowego czy awaria układu wspomagania kierownicy.

Temperatura pod maską może gwałtownie wzrosnąć, gdy dojdzie do zatarcia silnika. Dlatego zawsze powinno się zwracać także uwagę na prawidłowy poziom oleju. Właściciele samochodów powinni także pamiętać, że amatorskie instalowanie w pojeździe dodatkowych alarmów czy sprzętu elektronicznego może spowodować przeciążenie instalacji. To samo dotyczy nieprawidłowego zamontowania akumulatora lub bezpieczników o niższych parametrach.

Samozapłon pojazdu a zachowanie kierowcy – co robić?

Do samozapłonu samochodu może dojść podczas jazdy samochodem. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zjechać na pobocze i zatrzymać auto, tak, by pożar nie przeniósł się na inne samochody czy znajdujące się w pobliżu budynki. Następnie trzeba wyłączyć silnik i czym prędzej opuszczamy pojazd. Kolejnym krokiem jest wezwanie straży pożarnej.

Jeśli pożar jest niewielki, to można próbować go ugasić samemu za pomocą gaśnicy samochodowej. Ten nieco większy wymaga pomocy innych osób z dodatkowymi gaśnicami, by zdławić ogień.